Badanie: Londyn a Paryż - gdzie lepiej i bezpieczniej?

Wyniki badania jednoznacznie dowodzą, że Londyn jest o wiele bardziej otwarty na imigrację, a zarazem charakteryzuje się większą spójnością społeczną i większymi możliwościami zatrudnienia oraz prowadzenia działalności biznesowej, podczas gdy Paryż jest postrzegany jako lepsze miejsce do życia dla rodzin, osób starszych i ubogich.
W Londynie i Paryżu przeprowadzono wywiady z co najmniej 1 000 ich mieszkańców w okresie od końca kwietnia do połowy maja.
Jeden z najbardziej uderzających wniosków dotyczy molestowania seksualnego. Sondaże przeprowadzone wśród mieszkanek każdego z miast, wykazały, że:
- mieszkanki Londynu deklarują, że doświadczyły niestosownych żartów lub komentarzy seksualnych 13,3 razy, podczas gdy Paryżanki – 5 razy.
- kobiety w stolicy Wielkiej Brytanii przyznają, że mieszkając w mieście, spotykały się z zaczepkami 15,1 razy, podczas gdy analogiczny wskaźnik dla Paryża wynosi 10,5.
- mieszkanki Londynu twierdzą, że doznały napastowania seksualnego średnio 3,5 raza; w Paryżu liczba ta wynosi 1,4.
- cztery na dziesięć kobiet w obu stolicach twierdzi, że nie czuje się bezpiecznie, spacerując po zmroku w swojej okolicy.

Inne istotne wnioski pokazują, że 66 proc. londyńczyków wierzy, że miasto odbije się po pandemii, w porównaniu z 57 proc. w przypadku Paryża.
Nieznacznie wzrosła liczba londyńczyków, którzy twierdzą, że mogą wynieść się ze stolicy w ciągu najbliższych pięciu lat - 43 proc., w porównaniu z 37 proc. dwa lata temu, kiedy przeprowadzono podobne badanie. W przypadku stolicy Francji odsetek ten jest prawie niezmieniony i wynosi 45 procent, czyli wzrósł zaledwie o jeden punkt procentowy.
W Londynie 56 proc. osób twierdzi, że jest zadowolonych z usług lokalnych, takich jak szkoły, transport i policja, co stanowi duży wzrost z poziomu 37 proc. w 2019 roku; w Paryżu odsetek ten wzrósł z 41 proc. do 51 proc.
74 proc. londyńczyków twierdzi, że ludzie z różnych środowisk dobrze ze sobą współpracują w swojej najbliższej okolicy, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem niż ten, który odnotowano w Paryżu (57 proc.).
Sześciu na dziesięciu londyńczyków (61 proc.) uważa, że napływ imigrantów spoza Wielkiej Brytanii miał pozytywny wpływ na stolicę, to dwa razy więcej niż w Paryżu (27 proc.).
Ponadto badanie wykazało, że 84 proc. londyńczyków twierdzi, że ich miasto jest atrakcyjnym miejscem do życia dla bogatych ludzi, w Paryżu odsetek ten wynosi 63 proc.
Z kolei nieco ponad jedna trzecia paryżan (34 proc.) twierdzi, że ich miasto jest miejscem odpowiednim dla ludzi ubogich, podczas gdy w Londynie jest to tylko 14 proc., co może wywołać nowe dyskusje na temat sprawiedliwości społecznej w stolicy Wielkiej Brytanii.
Więcej osób w Paryżu - 53 proc. - uważa, że ich miasto jest odpowiednim miejscem do życia dla rodzin niż w Londynie - 43 proc., chociaż jest to wzrost z 32 proc. w 2019 roku.

Wśród londyńczyków, którzy nie posiadają własnego domu, 89 proc. zgadza się, że kupno nieruchomości w ich mieście jest dla nich zbyt drogie, przy czym analogiczny wskaźnik w Paryżu wynosi 76 proc.
Nieco mniej niż dwie trzecie londyńczyków (65 proc.) nie zgadza się, że mieszkania w ich stolicy są przystępne cenowo, w zestawieniu z 52 proc. w stolicy Francji.
Pomimo tych wyników, więcej londyńczyków (64 proc.) uważa, że miasto jest odpowiednio dostosowane do potrzeb młodych ludzi niż w 2019 roku (54 proc.), co jest lepszym wynikiem niż ten sam wskaźnik w Paryżu, który wzrósł z 47 proc. do 55 proc.
Połowa paryżan twierdzi, że ich stolica jest przyjazna dla starszych ludzi, w porównaniu z zaledwie 31 proc. w Londynie.
Jeśli chodzi o gospodarkę, prawie trzy czwarte londyńczyków (73 proc.) twierdzi, że ich miasto jest właściwym miejscem, aby rozpocząć karierę zawodową, a 68 proc. uważa, że jest to dobre miejsce na rozpoczęcie działalności gospodarczej, co jest znacznie wyższym wynikiem niż w przypadku Paryża (odpowiednio 51 proc. i 48 proc.).
"Przyszłość Londynu i Paryża jako mocarstwowych stolic wydaje się być bezpieczna" - podsumował Kelly Beaver, dyrektor zarządzający Ipsos MORI Public Affairs.
*Badanie jest efektem współpracy pomiędzy wymienionymi dwoma uniwersytetami. Ipsos MORI przeprowadził wywiady online z 1 000 dorosłych osób w wieku 18+ w Londynie 23 kwietnia - 5 maja 2021 r. oraz z 1 002 osobami w Paryżu 26 kwietnia - 17 maja. Dane są wyważone w odniesieniu do profilu populacji.