Francuskie radio atakuje Polskę. Chodzi o zbrodnie III Rzeszy
W opublikowanym 9 lutego materiale France Culture informuje również, że "Polska stawia historyków przed sądem". Stacja opisuje sprawę historyków prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego, którym warszawski Sąd Okręgowy nakazał przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce "Dalej jest noc".
Materiał francuskiego radia ilustruje fotografia udekorowanego flagami III Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska z kwietnia 1939 r., podpisana: "Gdańsk, Polska".
"Polska historia jest w centrum wielu międzynarodowych incydentów z ustawą z 2018 r., która chciała potępić wszystkich, którzy przypisywaliby odpowiedzialność lub współodpowiedzialność narodu lub państwa polskiego za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką" - podsumowuje France Culture. Radio przypomina, że Izrael oskarżył wówczas Polskę o chęć "zmiany historii", a Polska chciała również karać za używanie wyrażenia "polskie obozy śmierci".
Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji @PLenFrance.
— S Szynkowski vel Sęk (@SzSz_velSek) February 14, 2021
Nie ma zgody na tak jawne i bezczelne fałszowanie historii i atakowanie Polski fake newsami. https://t.co/OJvaa33W7k
"Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej w Paryżu. Nie ma zgody na tak jawne i bezczelne fałszowanie historii i atakowanie Polski fake newsami" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
"Francuskie radio publiczne ilustruje materiał o odpowiedzialności Polski za zbrodnie III Rzeszy zdjęciem przedstawiającym powiewające flagi ze swastykami. Pod nim podpis: Gdańsk, Polska, kwiecień 1939 r. Nie wystarczy reakcja dyplomatyczna. Ordo Iuris zareaguje prawnie" – poinformował z kolei na Twitterze wiceprezes Instytutu Ordo Iuris dr Tymoteusz Zych.
Współautorów "Dalej jest noc" pozwała Filomena Leszczyńska - bratanica jednej z opisywanych w książce osób. Według niej, jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski, został fałszywie pomówiony w spornej książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej.
Leszczyńska domagała się 100 tys. zadośćuczynienia i przeprosin. Sąd nakazał przeprosiny i oddalił żądanie zadośćuczynienia. Podczas procesu Leszczyńską wspierała Reduta Dobrego Imienia.
Czytaj więcej:
Moorhouse: To szkodliwy mit, że polska kawaleria atakowała niemieckie czołgi
Sformułowanie "polskie obozy" w hiszpańskim dzienniku
Kontrowersje wobec wydania "Mein Kampf" Adolfa Hitlera w Polsce
Ambasador RP przypomina w "Daily Telegraph" postać Witolda Pileckiego
"Daily Mail" użył zwrotu sugerującego, że Sobibór był polskim obozem