Menu

Brexit uderzył w Szkotów. Zakaz eksportu owoców morza do UE

Brexit uderzył w Szkotów. Zakaz eksportu owoców morza do UE
Branża ostrzega, że jeśli nic się nie zmieni, wiele firm zniknie z rynku. (Fot. Getty Images)
Szkoccy eksporterzy owoców morza zostali wciągnięci w kolejną 'brexitową rozgrywkę' po tym, jak okazało się, że eksport żywych skorupiaków do UE został zakazany na czas nieokreślony - informuje Shetnews.co.uk.
Reklama
Reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do UE nie można eksportować ostryg, małż, omułków i przegrzebków. Zakaz nie obejmuje jedynie krabów i homarów.

Robert Williamson z firmy QA Fish z siedzibą w Scalloway przyznał, że od początku 2021 roku nie jest w stanie sprzedawać przegrzebków do nowego klienta we Francji. "Ten klient zaczął teraz kupować przegrzebki z Norwegii, która również nie należy do UE, ale udało mu się wynegocjować korzystniejszą umowę handlową z Unią" - dodał szkocki przedsiębiorca.

Williamson dodał, że wiele przedsiębiorstw zajmujących się produkcją skorupiaków w Anglii specjalizowało się w eksporcie do Europy. "Teraz te firmy znikną z rynku" - ostrzegł.

Z kolei Ruth Henderson z firmy Seafood Shetland oceniła, że ​​zakaz nie wpłynie na produkcję omułków hodowlanych w Wielkiej Brytanii, ponieważ "UE nigdy nie była dla nich rynkiem zbytu".

Jednak - jak wskazała - UE zawsze była postrzegana jako potencjalny przyszły rynek dla lokalnego przemysłu, ale teraz ta szansa została "zmarnowana". "To kolejny cios dla firm eksportujących owoce morza do UE" - podkreśliła producentka.

Branża jest przekonana, że to, co się teraz dzieje, jest sprzeczne z informacjami, które otrzymała wcześniej od rządu Wielkiej Brytanii.

Poseł z Wysp Szetlandzkich Alistair Carmichael zwrócił się do brytyjskiej minister rybołówstwa Victorii Prentis, żądając pilnego planu działania w celu wynegocjowania z UE zniesienia zakazu.

"To kolejny przykład tego, o czym od tygodni mówią rybacy i eksporterzy - to nie są początkowe problemy, to długoterminowe problemy strukturalne. Rząd musi uznać ten fakt i podjąć poważniejsze działania" - podkreślił polityk.

Czytaj więcej:

Protest właścicieli firm połowowych po problemach z eksportem ryb do UE

Sos Nando's kolejną "ofiarą" Brexitu. Skonfiskowano go na granicy z UE

Cła po Brexicie: Nawet £100 ekstra za zamówienia online w UE

Pandemia bardziej niż Brexit skłania Szkotów do niepodległości

Gitara kolejną "ofiarą Brexitu". Instrument zatrzymany na lotnisku

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.12.2024
    GBP 5.1549 złEUR 4.2739 złUSD 4.1127 złCHF 4.5654 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama