Menu

Masowe deportacje imigrantów w UK. Służby chcą zdążyć przed Brexitem

Masowe deportacje imigrantów w UK. Służby chcą zdążyć przed Brexitem
Szefowa Home Office Priti Patel miała nakazać służbom, aby maksymalnie wykorzystały okres obowiązywania tzw. konwencji dublińskiej, z której zapisów UK może korzystać do końca grudnia. (Fot. Getty Images)
Od stycznia Wielka Brytania nie będzie mogła odsyłać osób ubiegających się o azyl do krajów UE, w związku z czym służby gorączkowo deportują imigrantów już teraz - donoszą brytyjskie media. Jak oceniają eksperci, wielu azylantów nie miało nawet szansy na to, aby przejść dokładną weryfikację swojego wniosku azylowego.
Reklama
Reklama

Jak informuje dziś m.in. "The Guardian", wielu azylantów w trudnej sytuacji, w tym będących ofiarami handlu ludźmi lub uciekających z krajów, na terenie których toczone są działania wojenne, ma zostać bezpowrotnie deportowanych do krajów UE jeszcze w tym tygodniu. Decyzję w tej sprawie podjęła sama szefowa Home Office Priti Patel, która podkreśliła, jak ważne jest przyspieszenie operacji deportowania przed zbliżającym się zakończeniem okresu przejściowego po Brexicie.

Organizacje zajmujące się prawami azylantów alarmują, że mają silne dowody na to, iż Wielka Brytania przeprowadza nielegalne, przyspieszone deportacje. Tylko w ubiegłym tygodniu do UE planowano wysłać trzy samoloty pełne uchodźców: dwa z nich do Niemiec, jeden do Francji, a stamtąd - według aktywistów -  miały się odbyć transfery azylantów m.in. do Austrii, Polski, Hiszpanii i na Litwę.

Informacje o pośpiechu służb pojawiły się zaledwie tydzień po tym, jak media doniosły o wzmożonych deportacjach obywateli Jamajki. Do ruchów antydeportacyjnych dołączyło wtedy wielu brytyjskich celebrytów, co publicznie skrytykowała Priti Patel, apelując do znanych ludzi, aby "przestali bronić kryminalistów".

Grupy monitorujące prawa człowieka podkreślają, że masowe odsyłanie imigrantów z Wielkiej Brytanii jest niezgodne z prawem i narusza niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego ws. praktyk szybkich deportacji.

Wielka Brytania podkreśla jednak, że wszystkie loty deportacyjne są zgodne z tzw. konwencją dublińską. W jej ramach osoby ubiegające się o azyl mogą być odesłane do tego kraju UE, w którym po raz pierwszy złożyły wniosek o azyl. Wielka Brytania do 31 grudnia wciąż może korzystać z tego przywileju.
 

Czytaj więcej:

UK: Sąd apelacyjny uznał praktykę szybkiej deportacji za niezgodną z prawem

UK nie wpuści obywateli UE z kryminalną przeszłością. "Zagrażają naszemu stylowi życia"

Brexit: Rząd UK chce deportować bezdomnych imigrantów

  Komentarze
  • Lord K
   7 grudnia 2020, 19:36

   A kiedy mnie deportujecie? Naprawde juz mam dość tych waszych zakłamanych twarzy i tych funtow rosnacych na kazdym drzewie. Odeslijcie i mnie bo sam nie mam odwagi wrocic do kraju naszego wielkiego wodza i jego przypupasa pinokia. Niech zyje nasz milosciwie opodatkowujacy (podwójnie)Pan.

  • INNA...
   7 grudnia 2020, 20:41

   Hahah... Lord K... smieszne ale prawdziwe co napisales.... :) ;)

  • No tak
   7 grudnia 2020, 20:47

   Tylko deportacje sa w dwie strony
   Tylko niech nie zapomna zabrac wszystkich swoich z Europy

  • Alexy
   7 grudnia 2020, 22:36

   Mundrole ze ściany wschodniej w akcji...

  • Cysiu
   9 grudnia 2020, 08:40

   Przez 7 lat,nie widziałem żadnej bezpodstawnej deportacji moich znajomych do Polski, nawet alkoholik korzystający z mieszkania od miasta, jedzący w jadłodajniach często zwijany przez policję nie został deportowany a ma grubą kartotekę, czemu bo urzędnik państwowy odpowiedział mu wprost, znają jego sytuację w pl i tutaj i dają mu kredyt zaufania bo chce pracować, płaci podatki,a jego problemy z prawem nie są kryminalne,a jedna deportacja osoby którą znałem to była czysta patologia,czemu my mamy płacić podatki na takich ludzi,np w pl dawno byłby już bez dachu nad głową UK dało szansę.

  • TiBi
   11 grudnia 2020, 15:21

   Konwencją Dublińska mówi że można aplikować azyl tylko do jedegeo kraju. Jeśli ktoś aplikował do innego to wtedy zostanie wysłany do kraju gdzie jest pierwsze podanie złożone o azyl. Nie ma mowy żeby kogoś, kto aplikuje o azyl do UK deportować....... 😂

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama