Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polki w UK szczególnie narażone na przemoc domową. Gdzie zgłosić się po pomoc?

Polki w UK szczególnie narażone na przemoc domową. Gdzie zgłosić się po pomoc?
Organizacja pomagająca Polkom codziennie otrzymuje 50 telefonów od ofiar przemocy domowej. (Fot. Getty Images)
Niezależne badania przeprowadzone zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii wykazały, że lockdown znacznie zwiększył liczbę przypadków przemocy domowej. Z uwagi na barierę językową i względy kulturowe, Polki na Wyspach mogą być szczególnie narażone na przemoc domową. 
Reklama
Reklama

Jedną z instytucji, które niosą pomoc Polkom zamieszkałym w Anglii jest organizacja OPOKA. Jak przekazała portalowi Bristol24/7 jej założycielka, Aneta Maryla Mackell, organizacja codziennie otrzymuje ok. 50 telefonów od ofiar przemocy domowej. 

Działacze OPOKI starannie oceniają zagrożenie i skalę przemocy, na jaką narażona jest osoba dzwoniąca - mając na względzie to, że priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci i kobiet. Następnie opracowywany jest plan bezpieczeństwa i wsparcia. W miejscach, gdzie istnieje bezpośrednie ryzyko przemocy, podejmowana jest interwencja, a odpowiednie organy otrzymują informację o zajściu.

Założycielka OPOKI podkreśliła, że każdy przypadek przemocy domowej powinien być zgłaszany policji. W przypadku bariery językowej, policja zawsze jest w stanie zaoferować pomoc tłumacza.

"W polskiej kulturze wciąż istnieje cicha zgoda dla fizycznego i psychicznego znęcania się nad kobietami i dziećmi. Kobiety wstydzą się przyznać, że są ofiarami przemocy domowej. Czasami po prostu nie zdają sobie sprawy, że kontrola wydawanych pieniędzy, przemoc seksualna czy wyzwiska są przemocą domową" - zauważyła Aneta Maryla Mackell.

"W wielu rodzinach, zwłaszcza katolickich, rozwód wydaje się niemożliwy, dlatego tak wiele Polek nie może uciec od toksycznych czy wręcz niebezpiecznych związków" - dodała na łamach portalu Bristol24/7.

"Czasami kobiety nie chcą oficjalnie zgłaszać przemocy. Ale jeśli naszym zdaniem kobiecie lub jej dzieciom grozi niebezpieczeństwo, mamy prawo złamać zasadę poufności i wzywamy policję. Wspieramy Polki w nawiązywaniu kontaktów z radcami prawnymi, urzędnikami miejskimi Bristolu, urzędnikami Job Centre, szkołami, lekarzami, sądami" - wskazała ekspertka.

Darmowa infolinia dla Polek, które doświadczają przemocy domowej, znajduje się pod numerem telefonu 0300 365 1700. Z infolinii mogą skorzystać również mężczyźni będący ofiarami przemocy domowej. 

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie organizacji OPOKA.

Czytaj więcej:

KE: Przystąpienie UE do konwencji stambulskiej priorytetem

W UK epidemia przemocy domowej wobec mężczyzn

Anglia: Lokalne urzędy ze wsparciem dla ofiar przemocy domowej

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.03.2024
  GBP 5.0413 złEUR 4.3176 złUSD 3.9922 złCHF 4.5099 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama