Polki w UK szczególnie narażone na przemoc domową. Gdzie zgłosić się po pomoc?
Jedną z instytucji, które niosą pomoc Polkom zamieszkałym w Anglii jest organizacja OPOKA. Jak przekazała portalowi Bristol24/7 jej założycielka, Aneta Maryla Mackell, organizacja codziennie otrzymuje ok. 50 telefonów od ofiar przemocy domowej.
Działacze OPOKI starannie oceniają zagrożenie i skalę przemocy, na jaką narażona jest osoba dzwoniąca - mając na względzie to, że priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci i kobiet. Następnie opracowywany jest plan bezpieczeństwa i wsparcia. W miejscach, gdzie istnieje bezpośrednie ryzyko przemocy, podejmowana jest interwencja, a odpowiednie organy otrzymują informację o zajściu.
Założycielka OPOKI podkreśliła, że każdy przypadek przemocy domowej powinien być zgłaszany policji. W przypadku bariery językowej, policja zawsze jest w stanie zaoferować pomoc tłumacza.
"W polskiej kulturze wciąż istnieje cicha zgoda dla fizycznego i psychicznego znęcania się nad kobietami i dziećmi. Kobiety wstydzą się przyznać, że są ofiarami przemocy domowej. Czasami po prostu nie zdają sobie sprawy, że kontrola wydawanych pieniędzy, przemoc seksualna czy wyzwiska są przemocą domową" - zauważyła Aneta Maryla Mackell.
This year in comparison to years before ð¢ð¢ð¢ð" pic.twitter.com/pX41gvHX52
— OPOKA-BRISTOL (@OPOKABRISTOL) November 14, 2020
"W wielu rodzinach, zwłaszcza katolickich, rozwód wydaje się niemożliwy, dlatego tak wiele Polek nie może uciec od toksycznych czy wręcz niebezpiecznych związków" - dodała na łamach portalu Bristol24/7.
"Czasami kobiety nie chcą oficjalnie zgłaszać przemocy. Ale jeśli naszym zdaniem kobiecie lub jej dzieciom grozi niebezpieczeństwo, mamy prawo złamać zasadę poufności i wzywamy policję. Wspieramy Polki w nawiązywaniu kontaktów z radcami prawnymi, urzędnikami miejskimi Bristolu, urzędnikami Job Centre, szkołami, lekarzami, sądami" - wskazała ekspertka.
Darmowa infolinia dla Polek, które doświadczają przemocy domowej, znajduje się pod numerem telefonu 0300 365 1700. Z infolinii mogą skorzystać również mężczyźni będący ofiarami przemocy domowej.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie organizacji OPOKA.
Obecny lockdown nie ma zastosowania w przypadku jeśli musisz opuścić swój dom, aby uciec od przemocy domowej.
— OPOKA-BRISTOL (@OPOKABRISTOL) November 6, 2020
Ograniczenia spowodowane lockdown nie oznaczają, że musisz przebywać w niebezpiecznym związku.
Nie jesteś sama i nie musisz cierpieć w milczeniu. pic.twitter.com/bkbUCIvjZ5
Czytaj więcej:
KE: Przystąpienie UE do konwencji stambulskiej priorytetem
W UK epidemia przemocy domowej wobec mężczyzn
Anglia: Lokalne urzędy ze wsparciem dla ofiar przemocy domowej