Menu

UK: "Certyfikat szczepienia" przepustką do pracy i wizyty w pubie?

UK: "Certyfikat szczepienia" przepustką do pracy i wizyty w pubie?
"Można nie przyjąć szczepionki, ale będą konsekwencje". (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy odmówią przyjęcia szczepionki na koronawirusa, poniosą konsekwencje; będzie grozić im zakaz wstępu do pubów, restauracji, a nawet miejsc prac - takie rozwiązanie sugeruje jeden z wysoko postawionych posłów rządzącej Partii Konserwatywnej.
Reklama
Reklama

W obliczu obaw, że lobby antyszczepionkowców w Wielkiej Brytanii może przekonać więcej osób, aby nie zaszczepiły się przeciw Covid-19, poseł Tom Tugendhat ostrzegł, że przeciwnicy szczepionki "mogą mieć później trudności z powrotem do normalnego życia" - informuje Metro.co.uk.

"Jeśli szczepionka będzie działać i będziemy pewni, że jest bezpieczna, a obecnie wszystko na to wskazuje, to z pewnością nadejdzie dzień, w którym pracodawcy oznajmią: Słuchaj, musisz wrócić do biura i jeśli nie jesteś zaszczepiony, to cię nie wpuścimy" - ocenił Tugendhat w rozmowie z Huffingtonpost.co.uk.

Jego zdaniem, również lokale gastronomiczne mogą zażądać pokazania świadectw szczepień, zanim ludzie zostaną wpuszczeni do środka.

Poseł Tom Tugendhat, czyli pomysłodawca "certyfikatów szczepień". (Fot. Getty Images)

Poseł porównał to do obowiązku okazywania certyfikatu szczepienia na choroby tropikalne, którego wymagają niektóre państwa. "Kiedyś podróżowałem więcej niż teraz. W niektórych krajach trzeba było pokazać certyfikat o byciu zaszczepionym na żółtą febrę i jeśli go nie miałeś, nie wpuszczano cię i tyle" - zaznaczył Tom Tugendhat.

"Nie było żadnej dyskusji, odwołań i kolejnych próśb. I widzę sytuację, w której owszem, nie musisz się szczepić, ale będą tego konsekwencje" - ostrzegł polityk Partii Konserwatywnej.

Na razie nie jest jednak jasne, czy brytyjski rząd planuje wprowadzić w tym celu odpowiednie przepisy. Wiadomo natomiast, że minister zdrowia Matt Hancock wyklucza wprowadzenie obowiązkowych szczepień na Covid-19 - mimo że niektórzy eksperci wzywają gabinet Borisa Johnsona do wprowadzenia takiego rozwiązania.

W minionym tygodniu ekscytację na całym świecie wywołała informacja, że szczepionka na Covid-19 rozwijana przez firmę Pfizer jest skuteczna w 90 proc. Do końca br. ma być gotowych 50 mln dawek leku, które wystarczą do zaszczepienia 25 mln osób. Do końca 2021 r. firma będzie w stanie wyprodukować 1,3 mld dawek substancji.

Czytaj więcej:

Pracownicy NHS jako pierwsi otrzymają szczepionki. "To kwestia tygodni"

"Super Express": Polacy boją się szczepionki na COVID

Przełomowa szczepionka od Pfizera. UK zabezpieczyło ich dostawę

Brytyjski minister zdrowia: Już w grudniu możliwa dystrybucja szczepionki na Covid-19

Lekarze GP ograniczą działalność, aby skupić się na szczepieniach

Węgry pierwszym krajem UE, który przetestuje rosyjską szczepionkę

    Komentarze
    • Karol stefanowski
      15 listopada 2020, 17:10

      nie jestem pewien czy to przejdzie bez buntu

    • Joanna
      15 listopada 2020, 17:10

      Zaczyna się. W d...pe nie sobie zaszczepia ta szczepionkę.

    • Czubaty
      15 listopada 2020, 17:38

      Zobaczycie jakie protesty przez to będą, nikt nas nie zmusi do zaszczepienia się.

    • Tytus
      15 listopada 2020, 17:52

      Przecież ilość zamówionych szczepionek to kropla w morzu. Szczepionki dostaną wszyscy z Rządy, wojsko, policja, szpital, strarzacy i pracownicy resortu publicznego, dla zwykłego Brytola nie starczy w tym roku. Zwykły Brytol może dostać w połowie czerwca lub lipca. I nie za darmo, bo będzie musiał co najmniej połowę zapłacić....

    • Emigrator
      15 listopada 2020, 18:16

      Przy tej ilości szczepionek nieprędko starczy dla wszystkich, więc raczej nie można wymagac obowiazku przyjęcia czegoś, czego nie ma. Poza tym pierwsze dawki trafią do pracowników służby zdrowia, więc zanim trafią do zwykłych ludzi, bedzie już jasna ich faktyczna skuteczność i ewentualnie częściowo szkodliwość. Jeśli szczepionka działa w 90 procentach, a bez niej na chwilę obecną choruje poniżej 10 procent zakażonych, to hmm... niby w czym ona ma pomagać? :))

    • Hej wy
      15 listopada 2020, 18:42

      A w kant ch.... mnie pocalujcie!

    • Nhs
      15 listopada 2020, 19:33

      Komu sprzyja i za kim lobbuje pan Tugenhadt?

    • Nieszczepiony
      15 listopada 2020, 20:05

      Ciekawe ile kasy dostał ten dzban za tą niby "inicjatywe"

    • Yola
      15 listopada 2020, 20:20

      Ale przepraszam bardzo... Skoro w pubie będą przebywały osoby już zaszczepione, to nie powinny obawiać się, że ktoś wejdzie nie szczepiony, przecież są chronieni.. 🤔

    • WBK1939
      15 listopada 2020, 20:37

      Nigdy w zyciu nie pozwole sie zaszczepic na virusa ktury jstnieje tylko w mediach!!!!

    • Jan
      15 listopada 2020, 20:52

      Wyluzujcie. To nie jest realne. Oczekujacych jest wiele a szczepionki malo.

    • Przemko
      15 listopada 2020, 22:47

      uprzejmie proszę WYP....DALAĆ razem ze swoją szczypionką. strzypionka, która nie przeszła drobiazgowych 5-letnich badań, to zwykła trucizna.

    • Gość
      15 listopada 2020, 22:51

      widzicie niedowiarki... żaba ugotowana. Jak na początku 'pandemii' mówiło się o certyfikatach pozwalających na normalne życie typu podróże czy kina to brzmiało jak science fiction... niestety system nas złamie. Koniec wolnego świata i albo konformizm albo zejście do podziemia. Czas zastanowić się nad zmianą kraju... choroba bezobjawowa, pandemia bez zgonów... brawo. Ciekawe czy ktoś wyląduje w więzieniu jak się okaże, że szczepionki powodują więcej złego niż dobrego? Nikt... Firmy powiedzą, że były zamówienia i naciski od polityków. Politycy powiedzą, że bazowali na wiedzy ekspertów etc

    • Drakus
      16 listopada 2020, 00:04

      Szczepionka obowiązkowa nie jest, ale bez niej nie pójdziesz do pracy, na lotnisko lub restauracji. Może statusu osiedlonego odmówią bo jesteś zagrożeniem. Tutaj już były takie uczciwe sprawy. Dawniej gdy ktoś widział coś w Katyniu i głośno mówił to zagrażał interesom. Rosja też produkuje szczepionki i sprzeda swoim. W przyszłości będą wszczepiać czipa też nie będzie obowiązkowy, ale liczy się interes. Do wyboru będzie szczepienie albo konsekwencje. Ja nie czuję się narażony na tego wirusa i nie znam nawet nikogo chorego.

    • Olek
      16 listopada 2020, 04:10

      No i jest kurna jeden za zniewoleniem ludzi. Niby teorie spiskowe NWO a potwierdzają się w 100% słyszałem już o tym w kwietniu że bez szczepień ludzie nawet pracować nie będą mogli ..... a co w szczepionkach chu... go wie. Niby wszystko teorie spiskowe a tu patrz sprawdzają się

    • Wtf
      16 listopada 2020, 12:11

      A gdzie konstytucja i podstawowe prawo jednostki do wolności i swobody? Jak ustawa nie pasuje to też da się obalić? Powoli wyłazi kto tak naprawdę rządzi i obyśmy nie obudzili się z ręką w nocniku.

    • Ameritum
      16 listopada 2020, 15:43

      Chyba czas gromadzić uzbrojenie. Wywieziemy was na gnoju Mengelowcy!

    • Osa
      17 listopada 2020, 11:27

      A podobno nie ma teori spiskowych, i że wielcy tego swiata się nie zmowili???? Dziwi mnie jedno, że te teorie spiskowe się okazuja faktami. Zakupy szczepionki z USA od firmy P....., udziałowiec gosc o nazwisku G...., w Pl obowiazkowe szczepienia, w uk haczyk albo się zaszczepisz albo nie masz za co i jak żyć, bo jak nie to nie masz pracy. Ciekawe Co jeszcze za syf nam rzady zapodadza. To może i prawda że pobrali łapowki, by wprowadzic nas w to gowno

    • Yaro
      18 listopada 2020, 23:13

      Wątpię że to wprowadzą w obecnym stanie - wtedy w każdej knajpie musieliby każdemu sprawdzać jakieś papiery czy inne zatwierdzenia o szczepieniu. Dopiero jak będzie chipowanie to takie coś będzie miało większy sens.