Menu

UK: Sąd apelacyjny uznał praktykę szybkiej deportacji za niezgodną z prawem

UK: Sąd apelacyjny uznał praktykę szybkiej deportacji za niezgodną z prawem
Brytyjski Home Office będzie musiał teraz zmienić swoją praktykę tzw. szybkich deportacji, o ile nie odwoła się od wyroku sądu. (Fot. Getty Images)
Stosowana przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych praktyka dawania migrantom, których wnioski nie zostały rozpatrzone pozytywnie, 72 godzin na złożenie odwołania, jest niezgodna z prawem - uznał dziś sąd apelacyjny.
Reklama
Reklama

Praktyka ta została wprowadzona w 2015 r. jako próba zapobieżenia składaniu przez prawników wniosków o wstrzymanie deportacji w ostatniej chwili, czasami wręcz w sytuacji gdy osoba, która miała zostać odesłana, była już na schodach wiodących do samolotu.

Zgodnie z tą praktyką, urzędnicy dawali osobom, których wnioski nie zostały pozytywnie rozpatrzone - niezależnie od tego, na jakiej podstawie ubiegali się o pobyt w Wielkiej Brytanii - 72 godzin na złożenie ostatecznego odwołania i uzasadnienie swojego wniosku. W przeciwnym razie mogli zostać deportowani bez uprzedzenia, w dowolnym terminie w ciągu kolejnych trzech miesięcy.

Przepisy te zastosowano w przypadkach ok. 40 tysięcy deportacji.

Organizacja charytatywna Medical Justice, która wniosła sprawę do sądu, argumentowała, że w wielu przypadkach osoby mające autentyczne podstawy do ubiegania się o azyl w Wielkiej Brytanii, z powodu tego krótkiego terminu nie miały szans na odwołanie, co w konsekwencji ich deportacji narażało ich życie na niebezpieczeństwo.

W związku ze złożonym wnioskiem do sądu, od marca zeszłego roku ta praktyka nie jest stosowana. We wrześniu zeszłego roku sąd niższej instancji odrzucił argumenty Medical Justice, ale organizacja odwołała się do sądu apelacyjnego.

Sąd apelacyjny orzekł, że samo dążenie Home Office do przyspieszenia deportacji nie jest niezgodne z prawem i przyznał, że istnieje problem składania przez niektórych prawników odwołań w oparciu o wymyślone powody. Uznał jednak, że stosowana praktyka zapobiegała składaniu apelacji, która jest fundamentalnym prawem, jest niesłuszna.

Home Office nie poinformował, czy zamierza się odwoływać od tego orzeczenia do Sądu Najwyższego. W wydanym oświadczeniu przypomniano, że kwestionowana polityka nie jest stosowana od marca zeszłego roku i obecnie osoby, które mogą być deportowane, otrzymują informację, kiedy to nastąpi.

Przypomniano też zapowiedź stojącej na czele tego resortu Priti Patel, że zamierza zreformować system imigracyjny, tak aby był bardziej sprawiedliwy i przejrzysty i by zapewniał ochronę tym, którzy autentycznie mają podstawy do azylu, natomiast przyspieszał deportację tych, którzy nie mają żadnych uzasadnionych powodów do tego.

Czytaj więcej:

Nie będzie automatycznej deportacji obywateli UE bez settled status

Brexit: Rząd UK przedstawił szczegóły punktowego systemu imigracyjnego

UK: Wnioski o azyl "rozpatrywane" na starych promach?

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama