Menu

Londyn: Przez brak masek do autobusów nie wsiadło ponad 3 tys. osób

Londyn: Przez brak masek do autobusów nie wsiadło ponad 3 tys. osób
Noszenie maseczek podczas korzystania z transportu publicznego jest obowiązkowe. (Fot. Getty Images)
W ubiegły weekend odmówiono wejścia na pokład autobusu ponad 3 tys. osobom z uwagi na brak zakrycia twarzy - informuje Transport for London (TfL). Przedstawiciele zarządcy londyńskiego transportu wskazali, że w ostatnim tygodniu zaczęto surowiej egzekwować przestrzeganie nakazu posiadania maseczki. 
Reklama

Nakrycia twarzy w transporcie publicznym w Londynie stały się obowiązkowe w zeszłym miesiącu, aby lepiej kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Za złamanie tej zasady grozi m.in. 100 funtów grzywny oraz odmowa wejścia do środka transportu.

Policja i uprawnieni pracownicy transportu (Enforcement Officers) unikali jednak wystawiania mandatów, ponieważ wyszli z założenia, że nikt świadomie nie będzie próbował unikać stosowania się do zalecenia w czasie epidemii. 

Dopiero w ubiegłym tygodniu otrzymali nakaz surowego egzekwowania przepisu - po tym, jak na jaw wyszło, że 14 proc. społeczeństwa nie stosuje się do nakazu i nie działa na nich "miękkie" podejście funkcjonariuszy. 

Maseczkę należy zakładać w taki sposób, aby zakrywała usta i nos - inaczej jej noszenie nie ma sensu. (Fot. Getty Images)

Efektem był oficjalny nakaz, aby zamienić łagodne podejście surowym egzekwowaniem. Nie wiadomo, jak długo obowiązywać będzie nowa polityka, ale wiadomo, że podczas weekendu liczba osób nieprzestrzegających zakazów spadła do 10 proc.

Według TfL, próby odbycia podróży bez maseczki zauważalne są głównie w autobusach w wybranych częściach Londynu. "W okolicach Brent większość ludzi po 50. roku życia nosi maseczki - zwłaszcza kobiety. Ale wśród nastolatków i ludzi w średnim wieku wciąż zdarzają się tacy, którzy jej nie zakładają" - wskazano.

Dodano także, że potrzebna jest silniejsza edukacja społeczeństwa, ponieważ "znaczna liczba ludzi zakłada maseczkę, aby zakryć usta, nie zakrywając nosa".

Policja przekazała, że w ramach nowego podejścia wysłano dodatkowe patrole w okolice najbardziej zatłoczonych punktów komunikacyjnych. 

Czytaj więcej:

Transport for London: Jeśli możecie, unikajcie podróży metrem i pociągiem

Plucie na kierowców autobusów nową plagą w Londynie

Londyn bez nocnego metra "do marca 2021 r."

TfL: 90 proc. londyńczyków nosi maski

  Komentarze
  • Bzdura
   10 lipca, 08:32

   A wiele wiecej weszlo Bez masek!!!

  • Ona
   10 lipca, 08:53

   w londynskich autobusach i metrze bez masek jezdza glownie imigranci z europy (panowie) i ciemnoskore panie posuniete w wieku.

  • Bubu...
   10 lipca, 22:07

   Dzisiaj jechałem autobusem. Na 10. pasażerów 7. nie miało maski. Kierowca również, co daje osiem osób. Nie zauważyłem też żadnej próby oporu ze strony prowadzącego. Pozdrawiam

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama