Kraje, w których szczepiono na gruźlicę, z lepszą odpornością na koronawirusa?

Szczepionka BCG to preparat, który podaje się dzieciom w ciągu pierwszej doby od narodzin, aby nie zachorowały na gruźlicę. Eksperci z USA zauważyli, że w krajach, które mają obowiązkowe programy szczepień - jak Polska, Czechy, Węgry, a także w państwach Ameryki Południowej i Azji - odnotowano wolniejszy przyrost kolejnych zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19.
Dla porównania, w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, Włochy i Hiszpania, rozwój epidemii był najszybszy - przy czym BCG nigdy nie była obowiązkowa.
W kilku miejscach postanowiono "przetestować" tę teorię.
W ośmiu holenderskich szpitalach zebrano 1 000 ochotników, z których połowa dostanie szczepionkę, a połowa placebo. Badania kliniczne potwierdzą albo wykluczą, czy zaszczepienie osoby przeciwko gruźlicy pomoże w uodpornieniu jej na koronawirusa.
Jedną z firm, która bacznie przygląda się badaniom, ale także planuje przeprowadzić własne, jest Biomed Lublin - jeden z trzech europejskich producentów szczepionki BCG.

"To kwestia roku lub dwóch, gdy szczepionka na koronawiusa będzie gotowa. To, co my chcemy potwierdzić, to czy doszczepienie zdrowej osoby może przynieść pozytywny efekt i uchroni ją jeszcze bardziej przed zachorowaniem na koronawirusa w przyszłości" - przekazał portalowi Money.pl prezes Biomedu, Marcin Piróg.
Dawny menedżer PLL LOT, a od trzech lat szef firmy biotechnologicznej przekonuje, że osoba "doszczepiona" ma lepsze warunki do obrony. "Szczepionka BCG to prawdziwa bomba immunologiczna" - podkreśla.
Biomed Lublin powołał konsorcjum, które wspólnie z jednostkami badawczymi przeprowadza testy kliniczne. Różnica polega na tym, że wspomniani wyżej naukowcy z Holandii testują szczepionkę na osobach, które jej w przeszłości nie brały (w tym kraju nie ma obowiązkowych szczepień przeciw gruźlicy).
"My koncentrujemy się na tych, którzy już byli szczepieni. Potrzebujemy 1000 pacjentów. Koszt badania jednej takiej osoby to 1 000 zł. To oznacza, że łącznie na testy kliniczne potrzebujemy 1 mln zł" – tłumaczy Marcin Piróg, wskazując, że trwają wysiłki, aby uzyskać skądś fundusze na ten cel.
Czytaj więcej:
Brytyjscy naukowcy "o krok" od wynalezienia szczepionki na koronawirusa
Europol: Uwaga na fałszywe testy, leki i maski przeciwko Covid-19
British American Tobacco pracuje nad szczepionką na Covid-19
Johnson&Johnson: Jesteśmy blisko opracowania szczepionki na koronawirusa