WHO: Wypłaszcza się krzywa zgonów i zakażeń w Europie Zachodniej

Dzisiaj rano na całym świecie od wybuchu epidemii było prawie 1,3 mln zarejestrowanych zakażeń, z tego ponad 940 tys. infekcji aktywnych. Odnotowano ponad 266 tys. wyzdrowień oraz ponad 70 tys. zgonów. Najwięcej infekcji jest w USA (ponad 340 tys.) oraz Hiszpanii (132 tys.), Włoszech (130 tys.), Niemczech (ponad 100 tys.) i Francji (ponad 93 tys.).
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w Europie Zachodniej jest nadzieja na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Liczba nowych zakażeń i zgonów przestaje rosnąć lub nawet się nieco zmniejsza w najbardziej dotkniętych epidemią krajach tego regionu.
Wczoraj we Włoszech było najmniej zakażeń (4 316) i zgonów (525) od 19 marca. Szef Instituto Superiore di Sanita prof. Silvio Brusaferro poinformował, że krzywa epidemiologiczna osiągnęła "plateau" (płaski obszar przebiegu krzywej - przyp. red.) i zaczyna opadać. "Jeśli to się potwierdzi, możemy zacząć myśleć o drugiej fazie i zmniejszaniu się zasięgu epidemii" - przekazał specjalista cytowany przez Reutersa.
Specjaliści włoscy podkreślą jednak, że nie można jeszcze poluzować izolacji i dystansu społecznego. "Nie łamcie zakazów, pozostańcie w domu" - zaapelował Angelo Borelli, szef włoskiej Obrony Cywilnej. Jego zdaniem, kolejnym etapem będzie przygotowanie się społeczeństwa do życia z wirusem. Namawia też do używania masek ochronnych w miejscach publicznych.
Sytuacja epidemiologiczna poprawia się również w Hiszpanii. Wczoraj było tam 5 478 nowych zakażeń i 694 zgony. To mniej niż w sobotę (6 969 zakażeń i 749 zgonów) czy piątek (odpowiednio 7 134 oraz 850). Więcej przypadków, zarówno infekcji jak zgonów, było w całym minionym tygodniu.
Również we Francji i Niemczech minionej doby spadła liczba zgonów, jak też przyjęć na oddziały intensywnej terapii, co świadczy, że mniej jest ostatnio najbardziej ciężkich przypadków Covid-19, zagrażających życiu pacjentów.
Czytaj więcej:
WHO: Wkrótce będzie ponad 1 mln osób zakażonych Covid-19
Hiszpania: Odcięte od świata miasteczko bez przypadków zakażenia koronawirusem
Politolog: Po pandemii będą zmiany w UE, Włochy mogą wyjść z unijnych struktur
Hiszpania: Zakażonych więcej niż we Włoszech. Stan zagrożenia epidemicznego wydłużony
Włochy: Władze wprowadzają obowiązek noszenia masek poza domem