Jest projekt ustawy o równości płac kobiet i mężczyzn

Premier gabinetu cieni Kongresu Kobiet, europosłanka Danuta Huebner, przypomniała podczas konferencji prasowej po spotkaniu, że gabinet cieni Kongresu Kobiet funkcjonuje od lat.
"Zawsze 8 marca miałyśmy spotkanie, gdzie mówiłyśmy o naszych postulatach, wiele z nich zostało wprowadzonych w życie. Obecna władza zaprzestała tradycji spotkań z gabinetem cieni Kongresu Kobiet i ogromnie się ucieszyłyśmy, że pani marszałkini, kandydatka na prezydenta RP zaprosiła gabinet cieni na dyskusję, o tym, co boli polskie kobiety" - podkreśliła Huebner, która przekazała postulaty Kongresu Kobiet na ręce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
"To jest pierwszy projekt regulacji w Polsce, przygotowany pod przewodnictwem Stowarzyszenia Kongres Kobiet przez wybitnych ekspertów, ekspertki z dziedzin prawa pracy, ekonomii, prawa konstytucyjnego" - poinformowała z kolei prezes Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Anna Karaszewska.
Wyjaśniła, że celem tego projektu jest likwidacja dyskryminacji płacowej kobiet, które to zjawisko - jej zdaniem - jest w Polsce absolutnie powszechne, pomimo istnienia zapisów konstytucyjnych, kodeksu pracy, dyrektyw unijnych oraz raportów wydanych na temat szkodliwości tego zjawiska.

"Uznałyśmy, że jedyny sposób na zlikwidowanie tego problemu, jest, tak jak zrobiło już 13 krajów Unii Europejskiej, przygotowanie regulacji, która nałoży określone obowiązki na pracodawców" - dodała.
"W naszym projekcie pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników są zobowiązani raportować do ministra pracy różnicę wynagrodzeń między kobietami i mężczyznami. Jeżeli z tych sprawozdań wynika, że na poziomie zakładu pracy istnieje taka luka płacowa, muszą przygotować plany naprawcze" - wyjaśniła.
Dodała, że kobiety w Polsce zarabiają średnio 80 proc. wynagrodzenia mężczyzn pracujących na tych samych stanowiskach, a to - jej zdaniem - wpływa na aktywność zawodową kobiet. "To jest projekt ponad wszelkimi podziałami. Chcemy go przekazać w pierwszej kolejności do partnerów społecznych, do rady dialogu i liczymy na to, że politycy, polityczki z różnych opcji, partnerzy społeczni poprą tę inicjatywę" - podkreśliła.
Zobowiązuję się do powołania Rady ds. Równości i Różnorodności przy Prezydencie RP. Głos kobiet musi być wysłuchany nie tylko od święta. W tak ważnej sprawie, jak bezpieczeństwo kobiet, współpraca jest konieczna.#PrawdziwaPrezydent
— M. Kidawa-Błońska (@M_K_Blonska) March 8, 2020
Małgorzata Kidawa-Błońska podziękowała Kongresowi Kobiet za spotkanie. Podkreśliła, że zaangażowanie kobiet w budowanie naszego społeczeństwa jest ogromne. "Za tę pracę powinny być traktowane w taki sam sposób, zgodnie z polską konstytucją i polskim prawem. Prawa w stosunku do kobiet powinny być respektowane. Nie może być tak, że są przepisy zupełnie martwe, których nikt nie wykonuje" - zaznaczyła.
Poruszyła problem bezpieczeństwa kobiet. Jej zdaniem, to, że konwencja antyprzemocowa nie jest wdrożona w Polsce, to bardzo poważny problem do rozwiązania. "Kobiety muszą czuć się bezpieczne, szanowane i muszą wiedzieć, że są obywatelami takimi samymi jak mężczyźni. Prawo dla nich jest dokładnie takie same i każdy powinien go przestrzegać" - podkreśliła.
Kongres Kobiet powstał z inicjatywy Magdaleny Środy i Henryki Bochniarz w 2009 r. Rok później powstało Stowarzyszenie Kongres Kobiet, które ma na celu propagowanie idei Kongresu czyli wspomaganie kobiet w ich działalności i szukanie środków na te działania. Gabinet cieni został powołany w 2011 r.
Czytaj więcej:
CBOS: Strażak i pielęgniarka najbardziej poważanymi zawodami
Kobiety z wyższym wykształceniem stanowią ponad jedną trzecią bezrobotnych
Polska ósma w rankingu dot. sytuacji kobiet na rynku pracy w krajach OECD