Menu

Królowa Elżbieta II będzie nosić sztuczne futra

Królowa Elżbieta II będzie nosić sztuczne futra
Radości z decyzji królowej nie kryją obrońcy zwierząt. (Fot. Getty Images)
Po raz pierwszy w historii brytyjska królowa Elżbieta II będzie nosiła sztuczne futra zamiast naturalnych - poinformował wczoraj dziennik 'Daily Telegraph', powołując się na książkę osobistej stylistki i garderobianej monarchini.
Reklama

Królowa ma wiele wykonanych z naturalnego futra płaszczy i ceremonialnych strojów, które nosi od lat. Jednak w ostatnich latach obrońcy praw zwierząt krytykowali ją za to, że pokazuje się w nich podczas oficjalnych uroczystości. Pod ich presją wiele słynnych domów mody wycofało się ze swojej oferty naturalne futra.

"Jeśli Jej Wysokość będzie uczestniczyć w oficjalnych wydarzeniach w szczególnie chłodną zimę, od 2019 r. do tego, by zapewnić jej ciepło, będzie używane sztuczne futro" - napisała w wydanych właśnie wspomnieniach Angela Kelly, która od 25 lat pracuje jako osobista stylistka i garderobiana królowej. Książka została opublikowana za zgodą królowej.

Kelly ujawniła też, że z jednego z ulubionych płaszczy Elżbiety II usunięto już ozdobne wykończenie z futra norek.

Informacje o tym, że królowa będzie używać sztucznych futer potwierdził rzecznik Pałacu Buckingham. "Gdy dla królowej projektowane będą nowe stroje, wszystkie futra będą sztuczne" - przekazał rzecznik "Daily Telegraph".

Jak twierdzą źródła, zmiana dotyczy tylko nowych strojów królowej. (Fot. Getty Images)

Jednak, jak twierdzą źródła, zmiana dotyczy tylko nowych strojów królowej; te, które miała do tej pory - w tym kapelusze, płaszcze i szaty ceremonialne - nadal będzie nosić.

Mimo to obrońcy praw zwierząt nie kryją radości ze zmiany. "Jesteśmy podekscytowani tym, że Jej Wysokość oficjalnie stała się niefutrzana" - podkreśliła Claire Bass, dyrektor organizacji Humane Society International.

"Decyzja królowej Elżbiety jest doskonałym odzwierciedleniem nastrojów brytyjskiej opinii publicznej, z której ogromna większość nie toleruje okrucieństwa związanego z futrami i nie chce mieć z tym nic wspólnego. Nasza głowa państwa nieposiadająca zwierzęcego futra wysyła potężne przesłanie, że futro jest zdecydowanie niemodne" - dodała.

"Wielka Brytania zakazała hodowli zwierząt na futra prawie dwie dekady temu, ponieważ uznano to za zbyt okrutne. Teraz musimy dokończyć zadanie i zakazać również sprzedaży futer. Wzywamy rząd brytyjski, aby poszedł za przykładem Jej Wysokości i uczynił Wielką Brytanię pierwszym krajem na świecie, który zakazuje sprzedaży futer zwierzęcych" - podsumowała Bass.

Czytaj więcej:

UK: Coraz więcej wielorybów ginie na plażach

Obowiązkowe chipy dla kotów, zakaz myśliwskich trofeów. Rząd UK wprowadza nowe przepisy

Jelenie Luca Bessona robią szkody. Ruszył proces

  Komentarze
  • Fadel
   6 listopada 2019, 09:56

   Kiedy i gdzie wyprzedaż ubiorów królowej z prawdziwych zwierzaków?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama