Menu

Barnier: Wciąż pozostało wiele pracy ws. Brexitu

Barnier: Wciąż pozostało wiele pracy ws. Brexitu
Wczoraj po południu Barnier przekazał informacje po pertraktacjach ambasadorom unijnej "27". (Fot. Getty Images)
Toczące się w weekend zintensyfikowane negocjacje ws. Brexitu nie przyniosły ostatecznego przełomu. Zdaniem głównego negocjatora ze strony unijnej - Michaela Barniera, wciąż pozostało dużo pracy.
Reklama

W piątek źródła unijne podawały, że Wielka Brytania przedstawiła UE nowe propozycje w sprawie rozwiązania problemu granicy irlandzkiej, dlatego negocjacje dotyczące Brexitu mają być zintensyfikowane w weekend.

Wczoraj po południu Barnier przekazał informacje po pertraktacjach ambasadorom unijnej "27". W oświadczeniu, jakie opublikowała Komisja Europejska, podkreślono, że wiele wciąż pozostaje do zrobienia.

Dyskuje na poziomie technicznym mają być kontynuowane dzisiaj. Jutro Barnier ma przekazać najnowsze informacje ministrom ds. europejskich, którzy spotkają się w formacie 27 państw w Luksemburgu. W komunikacie KE toczące się dotychczas rozmowy określono jako konstruktywne.

Zgodnie z obecnymi ustaleniami, Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października. Aby odbyło się to w uporządkowany sposób, porozumienie między Londynem a Brukselą powinno zostać osiągnięte najpóźniej podczas szczytu UE w dniach 17-18 października.

Główną przeszkodą jest sprawa granicy między pozostającą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a Irlandią. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawił 2 października propozycje zastąpienia tzw. irlandzkiego backstopu, na który nie zgadza się jego rząd. Zgodnie z tymi propozycjami po zakończeniu w 2020 roku okresu przejściowego Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.

Oznaczałoby to powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią).

Strona unijna konsekwentnie powtarza, że nowe rozwiązania muszą zapobiegać powstaniu twardej granicy między Irlandią, a Irlandią Północną, zachowywać współpracę między północną a południową częścią wyspy, a także zapewniać funkcjonowania całej irlandzkiej gospodarki oraz chronić unijny jednolity rynek.

Czytaj więcej:

Johnson o Brexicie: Przedstawimy konstruktywne i daleko idące propozycje

Brexit: Wielka Brytania przedstawiła propozycje na zastąpienie backstopu

KE: Mamy wiele pytań do propozycji z Londynu. Są problematyczne kwestie

"The Times": UE gotowa jest na znaczne ustępstwa w sprawie Brexitu

Brexit: Wielka Brytania i Irlandia "widzą szansę na porozumienie"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości