Menu

Co trzeci Polak wciąż nie segreguje śmieci

Co trzeci Polak wciąż nie segreguje śmieci
Recykling w Polsce wciąż "kuleje". (Fot. Getty Images)
66 proc. Polaków deklaruje, że nie segreguje śmieci, a 58 proc. uważa, że segregowanie ma sens - wynika z badania ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jak dodano, 15 proc. respondentów potrafiłoby poprawnie posegregować artykuły podczas wyrzucania.
Reklama

"Mimo wprowadzania kolejnych regulacji dotyczących segregowania odpadów, ich sortowanie deklaruje tylko 66 proc. Polaków" - poinformowano. Jak dodano, sens w tym działaniu widzi 58 proc. badanych.

W komunikacie napisano, że potwierdzeniem potrzeby popularyzacji wiedzy z zakresu ochrony środowiska naturalnego jest zagadnienie właściwie segregowanych odpadów.

"Badania ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu dowodzą, że jedynie 15 proc. badanych odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania odnoszące się do selekcji śmieci (do którego pojemnika wyrzucić zużytą chusteczkę higieniczną, karton po soku i tłusty papierek po maśle). Inną, poruszaną kwestią była konieczność mycia opakowań metali i tworzyw sztucznych przed wyrzuceniem. Łącznie aż 75 proc. osób nie wiedziało, że nie należy płukać tego typu odpadów" - dowiadujemy się.

Troska o otaczające nas środowisko nie w każdym kraju jest równie silna. (Fot. Getty Images)

Prezes Rekopol Jakub Tyczkowski wskazuje, że wiedza dotycząca segregacji odpadów jest "zbyt ogólna i powierzchowna".

"Pojemniki do segregacji często oznakowane są tylko nazwą surowca głównego, który należy tam wrzucać. Np. na żółtym pojemniku jest często napis plastik podczas kiedy wrzucamy tam nie tylko plastik, ale i metale, aluminium i opakowania wielomateriałowe. Dobrym przykładem jest również szkło. Dla przeciętnej osoby szkłem jest szklanka, szyba, lustro, butelka i kubek, bo szkło to szkło. Mało kto z nas wie, że do szkła wrzucamy tylko słoik i butelkę" - wskazał cytowany w komunikacie Tyczkowski.

Jak dodał, problemem jest również mnogość różnorodnych często wielomateriałowych opakowań, z którymi konsument nie wie co robić – czy wyrzucić do odpadów zmieszanych czy dzielić na części.

Czytaj więcej:

Polska jest "złomowiskiem Europy"

Brytyjczycy kolekcjonują "miliony starych gadżetów, które nigdy nie trafią do recyklingu"

  Komentarze
  • Celestyn76
   14 października 2019, 10:15

   Pi co segregowac np w warszawie czyli lemingradzie jak spalarnia nie dziala od grudnia a wszystkie odpady wrzucaja do jednego dolu tak lemingow I sloikow zalatwil,,czaskoski,,I jego zastepca

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama