Menu

Brytyjskie śmieci zalewają Polskę. Import z roku na rok rośnie

Brytyjskie śmieci zalewają Polskę. Import z roku na rok rośnie
Polskie firmy kupują coraz więcej śmieci z innych krajów - nie mają jednak zamiaru poddawać ich recyklingowi. (Fot. Getty Images)
Polacy są coraz bardziej zaniepokojeni tym, że Wielka Brytania wykorzystuje Polskę jako 'wysypisko śmieci do wszystkich odpadów' - informuje dziennik 'Daily Express'. Jak zwrócono uwagę, import śmieci kolejny rok z rzędu osiągnął rekordowy poziom.
Reklama

W 2018 r. Komisja Europejska ogłosiła, że ​​Polska jest jednym z 14 krajów UE, który nie da rady zrealizować celu, aby poddawać recyklingowi 50 proc. wszystkich śmieci do końca 2020 roku.

Średnio w UE recyklingowi poddaje się obecnie 46,4 proc. odpadów - w Polsce współczynnik ten wynosi zaledwie 33,8 proc. Oznacza to, że dwie trzecie śmieci nad Wisłą jest składowana często z pominięciem zasad bezpieczeństwa - zwrócił uwagę dziennik.

Jak przekazano, fatalne statystyki nie przeszkadzają polskim firmom importować coraz większej liczby śmieci z innych krajów. Tylko w ubiegłym roku sprowadzono z Wielkiej Brytanii np. 12 tysięcy ton plastikowych odpadów. Polskie firmy nie chcą jednak tracić pieniędzy na recykling i śmieci szybko stają się problemem, którego trzeba się pozbyć.

Zachodnie firmy płacą krocie odbiorcom śmieci - polskie firmy chętnie decydują się na taki zarobek. (Fot. Getty Images)

Niechęć do recyklingu oznacza, że firmy w Polsce decydują się często na "drastyczne" metody pozbycia się kupionych śmieci - głośno było w przeszłości o procederze podpalania wysypisk. Jak zauważa "Daily Express", tego rodzaju praktyki wciąż są stosowane "na masową skalę", co zostawia trwały ślad na zdrowiu mieszkańców Polski.

Do sprawy odniosła się organizacja Greenpeace, która zaapelowała do bogatszej Europy Zachodniej, aby przestała wykorzystywać biedniejsze kraje, eksportując do nich śmieci. Jak zwrócono uwagę, zachodnie firmy same opłacają transport śmieci i oferują lukratywne zyski z ich odbioru.

Polski wiceminister środowiska Sławomir Mazurek ocenił z kolei niedawno, że rynek sprowadzania śmieci powinien zostać jak najszybciej uregulowany. Zdaniem polityka, Polska jest w stanie poddawać recyklingowi odpady z Wielkiej Brytanii i innych krajów, ale najpierw musi rozprawić się z "mafią śmieciową", która preferuje mało ekologiczne metody usuwania odpadów. Mazurek przyznał, że problem celowego podpalania wysypisk stał się obecnie "standardem" i rząd musi skupić się na walkę z tym procederem.

Polska nie jest jedynym krajem, który ma problem z odpadami pochodzącymi z Wielkiej Brytanii. Niedawno rząd Sri Lanki nakazał zwrot 213 kontenerów sprowadzonych do kraju brytyjskich śmieci po odkryciu, że zawierają one m.in. odpady plastikowe i biologiczne, w tym części ludzkich ciał.

  Komentarze
  • Polak
   5 sierpnia 2019, 13:09

   Dzień dobry. Chciałem tylko powiedzieć, że wyborcy Platformy Obywatelskiej mają przeszłość kryminalną, a wykształcenie podstawowe niepełne. Dziękuję

  • Pancio
   5 sierpnia 2019, 15:30

   Dzien dobry. Chcialbym tylko powiedziec ze nie ma znaczenia czy pis czy po. Oni wszyscy sa z jednego ukladu co widac golym okiem. Dziekuje

  • Gosc
   5 sierpnia 2019, 17:06

   Najwiecej z Niemiec trzeba zapytac obecny rzad jak to jest z dbaniem o dobro naszego kraju skoro robia z niego smietnisko.Trzeba to naglasniac I powiedziec STOP .Wlasnych mamy wystarczajaco.Wystosowac zakaz wwozu!!!

  • Gościu
   6 sierpnia 2019, 01:19

   Tusk dostał posadę w Brukseli za wyprzedaż majątku narodu polskiego za przysłowiową złotówkę. Dlatego trzeba się modlić by już żaden Polak nie dostał takiego stanowiska bo polska przestanie istnieć.

  • Daniel
   6 sierpnia 2019, 08:51

   Pisiory jak zwykle coś tam piszą ale sami nie wiedzą co. Bo tak kazali na kazaniu?

  • Sobek
   6 sierpnia 2019, 14:39

   a w Anglii na sortowniach brak śmieci do segregacji brawo dla naszych

  • Drakus
   6 sierpnia 2019, 17:35

   Czy naszych partii rządzących, które wybraliśmy nie interesuje nasze zdrowie i ekologia. Czy obywatele mają wpływ na ich decyzje?. Pewnie nawet po brexicie ugną się na widok funta i nadal będą sprowadzać śmieci. Jak to powstrzymać skoro tego nie chcemy i nie musimy sprowadzać. Nasi politycy dobrze wiedzą że takie interesy nie są dla nas korzystne, a co najgorsze jest to że kasę za to bierze kilku, a cierpi cały Kraj.

  • Czytelnik anonimowy
   6 sierpnia 2019, 20:32

   W Anglii jest dużo byznesmenow z Polski co na smieciach zrobili fortune

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama