Menu

Londyn: Pierwszy Polak w Tech Leaders Awards

Londyn: Pierwszy Polak w Tech Leaders Awards
Roman Mazur (na zdjęciu) weźmie udział w prestiżowym szczycie Tech Leaders Awards. (Fot. Getty Images)
Roman Mazur - dyrektor ds. rozwoju strategicznego Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie - znalazł się w gronie osób nominowanych do Tech Leaders Awards 2019, przyznawanych rokrocznie w Londynie podczas Tech Leaders Summit.
Reklama

Tech Leaders Summit jest największym w Wielkiej Brytanii szczytem liderów nowych technologii, skupiającym specjalistów w dziedzinach: Artificial Intelligence, Cloud Leadership, Diversity Leadership i Security Leadership. Spotykają się oni co rok by przedyskutować wyzwania i możliwości rynkowe nadarzające się w najbardziej newralgicznych obszarach innowacyjnej gospodarki. Roman Mazur jest nie tylko pasjonatem sztucznej inteligencji, ale również specjalistą innowacji społecznych w obrębie SmartCity i członkiem Królewskiego Towarzystwa ds. Afryki w Londynie.

Projekt, dzięki któremu nasz rodak znalazł się w tak znamienitym gronie, nosi nazwę "MimiKazi". Polski Uniwersytet Na Obczyźnie – jako jedyna polska instytucja – brał z nim już udział w tegorocznym London Tech Week. W języku Swahilli słowa "mimi kazi" oznaczają: "pracuję nawet wtedy, gdy mnie jeszcze nie dostrzegasz". MimiKazi.com to ogromne wyzwanie w zakresie Big Data i Artificial Intelligence. Transformuje ono nasze postrzeganie sztucznej inteligencji - ze strumienia obaw o przyszłość zatrudnienia, w źródło nowych możliwości w zakresie tworzenia miejsc pracy zwłaszcza tam, gdzie są one najpotrzebniejsze. Poziom biedy i bezrobocia w Afryce rośnie bowiem lawinowo, co w XXI wieku nowych technologii – według Romana Mazura – nie powinno mieć więcej znaczącego miejsca.

Szacuje się, że rokrocznie brakuje nam ponad 15 milionów nowych miejsc pracy do tego, by w Afryce żyło się lepiej i by zatrzymać tamtejszą młodzież na lokalnych rynkach pracy. Zadaniem "MimiKazi" jest zabezpieczenie i rozwój, przed 2030 rokiem, aż do 300 milionów najpowszechniejszego i najbardziej podstawowego samozatrudnienia w afrykańskim handlu lokalnym. W ten sposób projekt wpisuje się w misję ONZ dotyczącą tzw. SDG1 – pierwszego celu zrównoważonego rozwoju naszego świata, prowadzącego do eliminacji skrajnego ubóstwa. Skrajne ubóstwo jest – jak dodaje Roman Mazur – już nieuzasadnione.

"MimiKazi" jest platformą handlową dla samozatrudnionych sprzedawców dóbr codziennego użytku w Afryce, ale ewoluuje również w kierunku zaawansowanego startupa na rynku FinTech. To z uwagi na zupełnie nowy system credit scoring dla Afryki, jaki powstanie w miarę rozwoju platformy handlowej opartej na AI.

900 milionów nie tylko bogatych mieszkańców Afryki może mieć w ciągu najbliższych 10 lat dostęp do usług fair micro-finance, świadczonych nawet przez nowe polskie banki i firmy ubezpieczeniowe, myślące strategicznie o rozwoju nie tylko w wyludniającej się Polsce, ale też na tak wielkim rynku wschodzącym, jakim jest Afryka.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.09.2020
  GBP 4.920 złEUR 4.505 złUSD 3.836 złCHF 4.190 zł

  Sport


  Sport

  Reklama