Menu

Szkocki problem z więzieniami. Skazanych jest zbyt dużo

Szkocki problem z więzieniami. Skazanych jest zbyt dużo
Szkocja ma poważny problem z utrzymaniem swojego systemu więziennictwa, a liczba skazanych rośnie. (Fot. Getty Images)
Liczba osób odbywających karę w szkockich zakładach karnych z roku na rok jest coraz większa, a placówkom kończą się wolne miejsca - ostrzegł brytyjski dziennik 'The Guardian'. Gazeta zwraca uwagę, że problem może rosnąć w kolejnych latach.
Reklama

Tylko w ciągu ostatniego roku liczba więźniów w szkockich placówkach wzrosła z 7 400 do 8 222. 

"System więziennictwa znajduje się pod znaczną presją. Niedawno byliśmy zmuszeni do zakupu dodatkowych miejsc w prywatnych więzieniach. Kurczą się również nasze finanse" - skomentowała sytuację Wendy Sinclair-Gieben, która odpowiada za system więziennictwa w Szkocji.

Jak zauważa "The Guardian", istnieje obawa, że jeśli tendencja będzie nadal rosnąca, zabraknie zarówno miejsc, jak i pieniędzy na utrzymanie więźniów.

W szkockich więzieniach brakuje miejsc i funduszy. (Fot. Getty Images)

Jeden z byłych więźniów HMP Edinburgh niedawno ostrzegł, że "pogarszająca się sytuacja może spowodować zamieszki". "Brakuje miejsc na siłowni, a przeludnienie spowodowało, że byliśmy zamknięci prawie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To przyprawia ludzi o szaleństwo" - wyjaśnił.

Tom Halpin, dyrektor naczelny Sacro - organizacji zajmującej się readaptacją i resocjalizacją skazanych, ostrzegł, że przeludnienie obciąża nadmiernie pracowników więziennictwa oraz uniemożliwia rehabilitację skazanych. "Skupiamy się na bezpieczeństwie. Rehabilitacja w tych warunkach nie jest priorytetem, a i tak brakuje na to funduszy" - dodał.

Wzrost liczby osadzonych w szkockich więzieniach spowodowany jest większą liczbą wyroków dożywocia, nasilenia się przestępstw na tle seksualnym, które karane są dłuższymi wyrokami oraz postępem w walce z przestępczością zorganizowaną, której wynikiem jest osadzanie w zakładach karnych całych grup przestępczych.

  Komentarze
  • Sa
   17 lipca 2019, 02:10

   brakuje miejsc na silowniach, ha ha ha,

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama