Menu

Watykan o eutanazji 17-letniej Holenderki: Porażka ludzkości

Watykan o eutanazji 17-letniej Holenderki: Porażka ludzkości
Do sprawy odniósł się przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, arcybiskup Vincenzo Paglia. (Fot. Getty Images)
'Wielką porażką ludzkości' nazwał Watykan eutanazję 17-letniej Holenderki, która poprosiła o nią, argumentując, że jako ofiara gwałtu w dzieciństwie cierpiała na depresję i anoreksję. Noa zmarła w niedzielę, otrzymawszy zgodę na śmierć z głodu i pragnienia.
Reklama

Informację o śmierci nastolatki podano do wiadomości publicznej wczoraj  - od razu trafiła ona na czołówki włoskiej prasy.

Wyjaśniono, że w Holandii o eutanazję można zwrócić się od 12. roku życia, otrzymując zgodę lekarza i rodziców. Noa Pothoven stoczyła batalię o możliwość poddania się eutanazji i tłumaczyła, że nie jest w stanie żyć po tym, co przeszła. Została zgwałcona trzy razy w wieku 11 i 14 lat.

Komentując wydarzenie w Holandii, Papieska Akademia Życia oświadczyła: "Śmierć Noi jest wielką porażką dla każdego społeczeństwa obywatelskiego i dla ludzkości".

"Musimy zawsze potwierdzać pozytywne racje za życiem" - dodano w komentarzu.

Z kolei w wypowiedzi dla agencji Ansa przewodniczący Akademii arcybiskup Vincenzo Paglia podkreślił, że to "szczególna porażka dla społeczeństwa europejskiego".

"Śmierć tej dziewczyny, zaledwie 17-latki, to dramatyczne wydarzenie wraz z całą jej osobistą historią, naznaczoną gorzko przez wykorzystywanie, anoreksję, depresję" - dodał.

"Problem nie polega na tym, by szukać winy tego czy drugiego. W społeczeństwie europejskim już jest mało młodych ludzi, a tę garstkę jeszcze ono traci. Choć nie trafia to do mediów, dramatyczny jest fakt, że drugą przyczyną śmierci młodzieży w Europie jest samobójstwo" - stwierdził abp Paglia.

"Dlatego - dodał - proszę o zryw odpowiedzialności wszystkich, nie wyłączając nikogo".

"Trzeba postawić sobie radykalne pytanie: czy budujemy Europę, która wręcz wyklucza młodzież ze swego horyzontu? To nie jest po prostu kwestia prawa; to przede wszystkim kwestia odnalezienia fundamentów społeczeństwa, które musi działać na rzecz tego, by budować życie, a nie wykonywać brudną robotę śmierci czy w niej pomagać" - oświadczył włoski hierarcha.

Oficjalny watykański portal Vatican News informację o eutanazji nastolatki zatytułował: "Społeczeństwo, które porzuca".

 

  Komentarze


  • Nick
   5 czerwca, 19:28

   Największą porażką ludzkości jest wyhodowanie na naiwności i wierze ludzi takiego wrzoda jakim jest kościół!!!

  • Czytelnik anonimowy
   5 czerwca, 19:57

   Ośrodek gdzie dziecko z depresją może popełnić samobójstwo do tego przez zagłodzenie. Obóz zagłady dla jednostek funkcjonujący zgodnie z liberalnym prawem.... Powinni tam jeszcze obcinać włosy na materace i wyrywać złote zęby.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.295 złUSD 3.895 złCHF 3.900 zł

  Sport


  Reklama