Menu

Naukowcy z Londynu: Picie kawy bez wpływu na serce

Naukowcy z Londynu: Picie kawy bez wpływu na serce
Picie kawy nie ma negatywnego wpływu na serce? (Fot. Getty Images)
Naukowcy z Queen Mary University of London opublikowali dziś wyniki badania sfinansowanego przez British Heart Foundation, którego celem było sprawdzenie, jaki wpływ na serce ma picie kawy. Wstępne wnioski wskazują, że nie jest on tak duży, jak sądzono.
Reklama

Londyńscy naukowcy, po przebadaniu 8 tys. osób na terenie Wielkiej Brytanii i przeprowadzeniu szczegółowych analiz, zgodnie uznali, że wypicie 5, 10 czy nawet 20 filiżanek kawy ma dokładnie taki sam wpływ na serce, jak wypicie jednej. Za maksymalną bezpieczną dawkę uznano z kolei 25 filiżanek.

Eksperci zwracają uwagę, że wypicie zbyt dużej ilości kawy nie pozostanie bez wpływu na nasze samopoczucie. Nie będzie to jednak w żaden sposób szkodliwe dla serca. Wcześniej sądzono, że kawa usztywnia tętnice i zwiększa ryzyko zawału lub udaru. 

Naukowcy w Londynie przeprowadzili szczegółowe badania związane z piciem kawy. (Fot. Getty Images)

Nowe badania, częściowo finansowane przez British Heart Foundation (BHF), zaprezentowano na British Cardiovascular Society Conference w Manchesterze.

"Pomimo ogromnej popularności kawy na całym świecie, różne raporty mogą zniechęcić ludzi do jej picia. Chociaż nie możemy udowodnić związku przyczynowego w tym badaniu, nasze analizy wskazują, że kawa nie jest tak zła dla tętnic, jak sugerowały poprzednie badania" - przekazał Dr Kenneth Fung z Queen Mary University of London.

"Kawa może nadal mieć inne negatywne skutki - ale nie ma żadnego wpływu na zwiększenie ryzyka zawału serca" - przekazał z kolei prof. Metin Avkiran z BHF.

  Komentarze
  • Jan
   3 czerwca, 13:21

   Ale ma wplyw na inne organy. W procesie wypalania powstaje rakotwórczy akryloamid.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 09.12.2019
  GBP 5.091 złEUR 4.283 złUSD 3.870 złCHF 3.909 zł

  Sport


  Reklama