Menu

Brexit: Złożono już ponad 750 tys. aplikacji o "settled status"

Brexit: Złożono już ponad 750 tys. aplikacji o "settled status"
Plakaty przypominające o rejestracji pojawiły się m.in. w londyńskim metrze. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd otrzymał od obywateli krajów UE mieszkających w Zjednoczonym Królestwie ponad 750 tys. wniosków o przyznanie prawa pozostania i pracy w tym kraju po Brexicie. Ponad 100 tys. takich wniosków napłynęło do końca kwietnia od polskich obywateli.
Reklama

W Wielkiej Brytanii mieszkają obecnie ponad 3 miliony obywateli z krajów UE, dla których wyjaśnienie ich przyszłej sytuacji po Brexicie jest żywotną sprawą.

 "Obywatele Unii Europejskiej są naszymi przyjaciółmi, sąsiadami i kolegami, którzy tak wiele uczynili dla naszego kraju. Niezależnie od tego, jak zakończy się sprawa Brexitu, pragniemy, aby pozostali" - oświadczył wczoraj szef brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Sajid Javid. Dodał, że jak dotąd chęć skorzystania z prawa do pozostania wyraziło 750 tys. osób.

Polacy, według agencji Reuters, która powołuje się na oficjalne dane rządowe, stanowią największą grupę deklarującą chęć pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Wyraziło ją dotąd 103 200 osób. Następne grupy to Rumuni - 89 900 osób, Włosi - 70 800, Portugalczycy - 52 400 i Hiszpanie - 41 800.

Javid określił liczbę 750 tys. jako "niezwykle pozytywną" i wyraził nadzieję na osiągnięcie w najbliższych miesiącach "jeszcze większego sukcesu".

Największa liczba wniosków o "settled status" napłynęła z Anglii - 573 000, następnie ze Szkocji - 31 400, Walii - 9 300 oraz Irlandii Północnej - 6 500.

Termin składania rejestracji upływa 31 grudnia 2020 roku, ale może zostać przedłużony o pół roku w razie osiągnięcia przez brytyjski rząd porozumienia z UE w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty. 

Więcej informacji na temat rejestracji obywateli Unii Europejskiej można znaleźć TUTAJ.

  Komentarze
  • Marian Wąsowski
   31 maja, 10:16

   Kogo to obchodzi ?!!

  • Kubuś Puchatek
   31 maja, 10:38

   To ściema żeby wyłapać przestępców ukrywających się w uk. 😂 😂 Dzięki rejestracji wiadomo do kogo policja zapuka do drzwi. Widzę co się dzieje u znajomych co skorzystali z wniosku. Obecnie są zatrzymani i oczekują na deportacji.

  • Obivankanobi
   31 maja, 10:55

   Smieszy mnie to wszystko co się u was dzieje. Począwszy od początku. Najpierw się śmiano, ze głupia Unia da wszystko co chcą Anglicy, ze to oni maja karty, później ich plan chequers, pozniej jak się okazało, ze to nie przejdzie to mszczą się na dealu, ale proszą o extension i to bez wstydu. Na sam koniec rejestrują obywateli i okazuje się ze można odsiać patusow. A właśnie gdzie czytelnik i thc? Spakowali się? Czy ich pozwalniano?

  • Przemko
   31 maja, 11:54

   Andrzej. Nieprawda. SS albo prSs nie jest umową mnarodowa. Wynika wyłącznie z prawa brytyjskiego. ALE odwołanie go całym milionom nie jest mozliwe. To już prawo nabyte. Indywidualnie może się zdarzyć. Po co Angolom patologia z całej Europy? Swojej mają dość. Tylko ze patol nie otrzyma ss/pss.

  • Robert
   31 maja, 16:00

   Składałem wniosek zaraz na początku i mnie odrzucono, bo jak się okazuje mój pracodawca u którego właśnie pracuje pięć lat nie płacił za mnie żadnych składek. Myślałem ze to jakiś żart na 1 kwietnia. Czy ktoś zna podobne przypadki ze pracodawca nie odprowadzał za kogoś ubezpieczenia, etc? Wypłata była zawsze wpłacana przelewem na konto.
   P.S.
   Jest kontrakt od pierwszego dnia pracy, ale nigdy nie było payslips czy p60.

  • Fg
   31 maja, 16:27

   Kubus puchatek wiadomo ze do ciebie , co za prostak i pustak

  • Asan
   31 maja, 16:55

   A jak wyglądały rozliczenia roczne z Revenue? Bez p-60,payslipow? Coś tu nie pasuje kolego. Robiłeś na czarno bez dokumentów j/w. Albo sobie żarty z nas robisz.

  • Do Fg
   1 czerwca, 12:31

   Nadal żyjesz na koszt państwa i mieszkasz na pokóju, bo w Polsce wystawili za tobą list gończy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama