Menu

Niezaszczepione dzieci zachorowały na odrę. Ich rodziców ukarano

Niezaszczepione dzieci zachorowały na odrę. Ich rodziców ukarano
We Włoszech notuje się stały wzrost zachorowań na odrę. (Fot. Getty Images)
Niezaszczepione dzieci zachorowały na odrę, a ich rodziców ukarano grzywnami w wysokości 181 euro. Zdarzyło się to w Rimini we Włoszech, gdzie po raz pierwszy w kraju służba zdrowia zastosowała tzw. kary sanitarne przewidziane w ustawie o obowiązku szczepień.
Reklama

Włoskie media podkreślają, że kierownictwo służby zdrowia w regionie Emilia-Romania zastosowało metodę "twardej ręki" wobec 15 rodzin, w których dzieci w wieku powyżej 6 lat zaraziły się odrą w tamtejszym ognisku choroby na początku roku.

Dotychczas wymierzano kary finansowe rodzicom dzieci za nieprzedstawienie w przedszkolach i szkołach obowiązkowych świadectw szczepień lub za ich sfałszowanie. Teraz zaś po raz pierwszy ukarano rodziców, których dzieci poniosły konsekwencje ich decyzji.

"Zaoferowaliśmy rodzinom szczepienia. Następnie wobec ich odmowy w terminie 60 dni przewidzianym przez prawo przystąpiliśmy do działania" - wyjaśnili przedstawiciele oddziału funduszu zdrowia cytowani na łamach lokalnego wydania dziennika "Corriere della Sera".

Gazeta podkreśliła, że ukarani rodzice zapowiedzieli, że będą zabiegać o uchylenie grzywny. Zaznaczyli zarazem, że to jedyny taki przypadek we Włoszech.

Wymierzenie tych kar zbiega się w czasie z decyzją władz miasta Rimini, które przyjęły rozporządzenie stanowiące, że kara za nieprzestrzeganie obowiązku szczepień dzieci do 6. roku życia wynosić będzie 50 euro dziennie. Zwraca się uwagę, że Rimini i okolice to teren szczególnie prężnej działalności przeciwników szczepionek.

We Włoszech notuje się stały wzrost zachorowań na odrę. W pierwszym kwartale tego roku stwierdzono ponad 550 zachorowań.

Poprzedni rząd Paolo Gentiloniego wprowadził na mocy ustawy obowiązek szczepień, bez których dzieci nie są przyjmowane do żłobków i przedszkoli, a rodzice uczniów szkół mogą być karani finansowo.

  Komentarze
  • Lukasz
   19 maja, 10:59

   Ciekaw jestem czy również zostaną ukarani rodzice tych dzieci, które mimo szczepionek i tak zachorowały:)
   Na miejscu rodziców właśnie o to bym wnioskował w odwołaniu.
   Jeszcze lepiej. Ukarać rząd za to, że mimo zaszczepienia dziecka, nie uchronił go przed chorobą:P
   Mike male paranoje.
   Nie ma na świecie takiej kary, która nakłoniła by mnie to zaryzykowania życia i zdrowia moich dzieci.
   Pozdrawiam wytrwałych rodziców.
   Z Bogiem.

  • True 7
   19 maja, 15:48

   A gdzie kary dla rządu Włoch i całego świata za to że mimo tego że ludzie prowadzą zdrowy tryb życia i tak chorują na różne choroby??????Wobec czego mają osłabiony układ immunologiczny.Dobra rada urzędasy,najpierw zróbcie porządek na własnym podwórku,to później ,tylko pozostanie ,wstyd że kiedy kolwiek podjęto ,temat szczepień.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama