Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu "Emerytura plus"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu "Emerytura plus"
Polscy emeryci dostaną w tym roku dodatkowe pieniądze. (Fot. Getty Images)
Emeryci i renciści wraz z majowym świadczeniem otrzymają 1 100 zł brutto (888,25 zł netto) - przewiduje ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
Reklama

"To moment wielkiej radości i satysfakcji, że ten kolejny element polityki ukierunkowanej na działania prospołeczne i prosocjalne możemy dzisiaj zrealizować w Pałacu Prezydenckim, jako ostatni element procesu legislacyjnego przed publikacją ustawy" – ocenił prezydent, tuż po jej podpisaniu.

Andrzej Duda podziękował minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej, senatorom i rządowi, że została podjęta decyzja o realizacji jednorazowego świadczenia w bieżącym roku.

Zwrócił też uwagę, że świadczenie "Emerytura plus" przysługuje "z urzędu" każdemu emerytowi i renciście, który ma uprawnienia do świadczeń. Dodał, że nie trzeba będzie składać "żadnych wniosków, podań, ani nigdzie chodzić". "Mówię o tym, bo zawsze jest niebezpieczeństwo, niestety, że znajdą się nieuczciwi ludzie, którzy będą chcieli przy tej okazji oszukać, okraść emerytów, rencistów, ludzi starszych" – podkreślił prezydent.

Zgodnie z ustawą, świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Wysokość świadczenia to 1 100 zł brutto, czyli ok. 888 zł netto. Większość świadczeń będzie wypłacona wraz z majową emeryturą lub rentą (część osób świadczenie może otrzymać już w kwietniu, ponieważ 1 maja, który jest terminem wypłaty niektórych świadczeń, to dzień wolny od pracy). Niektóre świadczenia rolnicze są wypłacane raz na kwartał i w takich przypadkach świadczeniobiorcy "Emeryturę plus" otrzymają w czerwcu.

W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty świadczenia "Emerytura plus" to 10,8 mld zł.

 

  Komentarze


  • Drakus
   24 kwietnia, 16:23

   Polacy! Czytam Wasze komentarze i pisze w nich że Wałęsa to zdrajca, Tusk to złodziej, Kaczyński to żyd, Duda i Morawiecki będą siedzieć w więzieniu długie lata. To samo o wielu innych. Wychodzi na to że przy władzy na wolności są złodzieje, a uczciwi Polacy siedzą w więzieniach bo nie chcieli zdradzić. Oczywiście Wy doskonale rozumiecie ten świat i sami jesteście super czyści i święci. Ja chciałbym taki być, jestem gorszy i inaczej patrzę na świat. Widzę że czym lepszy polityk i wyżej zaszedł tym bardziej brudny i bardziej na niego plujecie. Ja głupi za wielu z nich oddałbym życie.

  • Drakus
   24 kwietnia, 16:54

   Ja obserwuje ten świat polityki i zastanawiam się co ja bym zrobił, czy byłbym lepszy? i żle to widzę. Ci ludzie żeby zdobyć władzę pewnie musieli czasem coś podpisać, albo żle sprzedać. Wiem co zrobili i wiele mi się nie podoba, ale potrafię przymknąć oczy i wybaczam im!. Widzę jasno że idealnych niema, a wielu spraw mogę nie rozumieć. Obcy też idealnych nie mają i jeżeli ktoś ma w tym PE rządzić to dla Nas będą na pewno najlepsi Polacy dlatego namawiam do rejestracji i głosowania. Polecam tych najbardziej doświadczonych i zaprawionych w boju, uważam że oni mogą zrobić dla nas najwięcej.

  • Drakus
   24 kwietnia, 17:37

   Nie głosując do PE oddajecie władzę w obce brudne ręce. Wtedy będziemy płacić składki do UE, a obcy będą wysyłać te fundusze do siebie, a co najgorsze to my biedni za tą kasę będziemy im budować autostrady. Ten świat nie jest czysty i zawsze ktoś kogoś wykorzystuje, kasa jest jedna i albo my będziemy te drogi budować Niemcom za minimalną stawkę, albo ta kasa popłynie do Nas i Ukraińcy będą budować te drogi dla nas. Wielu z nas nie rozgląda się i nie rozumie co w danej chwili jest naprawdę ważne, mówią że coś ich nie dotyczy, ale to nie prawda i jest jak strzał we własne kolano, a potem płacz że boli. Ja rozmawiam o tym z ludżmi w pracy i na ulicy i wielu o tym nawet nie myśli, tylko wydaje im się że coś wiedzą. Powinno się więcej pisać o wyborach do PE w internecie i i naszych gazetach żeby ludzie zrozumieli co jest grane i jaka jest stawka. Wciąż jest czas na rejestrację i możemy co wygrać!

  • Wodnik Szuwarek
   24 kwietnia, 18:02

   Dlugopis podpisze wszystko, co mu poloza na biurku. W koncu za to ma te posade... ale co zrobi jak skonczy mu sie atrament?

  • Juks
   24 kwietnia, 19:19

   Brawo PiS dziękujemy. 1 dzieci i emeryci. Później inni.
   PiS dają wszystkim i po trochu i ma na wszystko.
   A dziady rządziły 80 lat i na nic nigdy nie ma.
   Nauczyciele za 3-4 godz dzienie 18 tyg chcą 8tys.
   Podwyżka 1 tys. A 500zl która daje rząd to nie. Zablokować chcą matury hieny.
   Polskie media to tylko TVP Republika- niezależna Trwam
   Każdy kto ogląda nie polskie media tfn oned to idiota.
   Na kod i inne protesty by obalić rząd PiS dawał Putin fundacji otwart dialog. Nawet już media w uk mówią o tym.
   Czas odzyskać media dla Polaków. A nie mamy czytać i słuchać rusko niemcow

  • Poliak
   25 kwietnia, 10:30

   Na razie to platforma nic nie dała ludziom dlatego przestała istnieć z braku głosów. Smierc naturalna. Jak nie dajesz a tylko zabierasz to jesteś chitrus

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama