Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polacy jedzą za mało mięsa?

Polacy jedzą za mało mięsa?
Ekspert przekonuje, że mięso jedzone w rozsądnych ilościach, to też zdrowie. (Fot. Getty Images)
Powinniśmy jeść więcej mięsa - uważa dr hab. Dariusz Lisiak, idąc pod prąd narracji, jaka dominuje w mediach. Co więcej, podkreśla, aby nie bać się mięsa, z którego słynie Polska, czyli wieprzowiny, gdyż ma ona mniej tłuszczu niż kiedyś.
Reklama

"Jemy 70 kg mięsa rocznie na osobę. W porównaniu z Hiszpanami, Duńczykami czy Niemcami statystyka wypada na niekorzyść Polski" - wyjaśnia dr hab. Dariusz Lisiak z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Poznaniu. Największymi smakoszami mięsa są Australijczycy i Amerykanie - spożywają go ponad 100 kg. W Unii Europejskiej konsumpcja oscyluje w okolicach 80-90 kg.

Dodatkowo, najnowsze badania pokazują, że połowa Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa, a 1/4 chce przejść na wegetarianizm. Ubolewa nad tym Lisiak, podkreślając, że mięso w diecie jest jednak potrzebne. "Człowiek je mięso od 2 milionów lat i nagle próbuje się nam wmówić, że jest ono niezdrowe. Od dawien dawna nasza fizjologia jest przygotowana do spożywania mięsa. Spójrzmy na Inuitów (Eskimosów) - oni jedzą tylko mięso, w życiu warzyw nie widzieli. Tam nie ma żadnych chorób układu krążenia" - zauważa naukowiec.

Lisiak walczy też z mitem, że szczególnie tłustym mięsem jest wieprzowina. Zaznacza, że w ostatnich latach znacznie wzrosła mięsność polskich świń. Na skutek prac hodowlanych, zawartość mięsa w tuczniku od lat 90. do chwili obecnej wzrosła z 43 proc. do 58 proc. Wymowne jest to, że boczek, który jeszcze 20 lat temu zawierał około 50 proc. tłuszczu, dziś ma tego składnika na poziomie 15 proc.

Ekspert zaznacza, że mięso jedzone w rozsądnych ilościach, to też zdrowie. Przede wszystkim jest źródłem pełnowartościowego, łatwostrawnego i dobrze przyswajalnego białka, a białko to składnik budulcowy naszego organizmu. Mięso to też wysokoenergetyczny tłuszcz, witaminy - głównie z grupy B, a także dobrze przyswajalne żelazo oraz cynk. Jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka - szczególnie w okresach wzmożonego zapotrzebowania.

 

  Komentarze


  • Ja
   19 kwietnia, 06:26

   To zle?to bardzo dobrze,takie mieso jesc To nie daj Bog

  • Peters
   19 kwietnia, 06:41

   Tylko expert zapomial lub nie wie ze mieso co jedza Eskimosi jest naturalne. A nie sztuczne I pedzone na antybiotykach. Bo nie liczy sie jakosc tylko ilosc. Taki swiat prowadzi do wyniszczenia ludzi. Komu na tym zalezy. Wystarczy obejrzeć kilka filmow na you tube. I wszystko jasne.

  • Tireks
   19 kwietnia, 08:58

   Mniam mniam mięsko mmmm mniam mniam

  • Fnec
   19 kwietnia, 10:10

   Nie wiem kto to wymyslil ale jest w blędzie: Polacy jedza obecnoe ok 76 kg mięsa, 10 kg więcej niz np Niemcy gdzie jest większy procent wegetariam. W Japoni jedza ok 34kg mięsa, mnoej niz ryb. I zyja najdluzej na swiecie. Mieso wcale nie jest zdrowe ani niezbedne.

  • Czytelnik anonimowy
   19 kwietnia, 11:44

   Człowiek jest zwierzęciem wszystkożernym i powinien jeść zarówno mięso jak i ryby, wrzywa, owoce, przetwory mleczne. A że mięso jest w dzisiejszych czasach niezdrowe.... cóż oddychanie też jest niezdrowe... ;) Nie zastanawia Was to, że w Polsce jeszcze 20 lat temu rzadko słyszało się o kimś chorym na raka, a teraz potykamy si,ę o to co krok? Odpowiedź: NIEDOŻYWIENIE - wyjałowione żarcie z plastiku przesiąknięte wodą z chemią, tony cukru, diety, jedzenie o d t ł u s z c z o n e = pozbawione witamin, które rozpuszczają się w tłuszczu, ale za to mamy witaminki z plastiku.

  • Fnec
   19 kwietnia, 15:16

   I co chyba najwazniejsze: hodowla mięsa i coraz większy popyt gl z Azji powoduje wycinkę lasow deszczowych pod pastwisks, więcej gazów cieplarnianych niz wszystkie auta (wolowina i wieprzowina). U mnie w pracy polowa osob ogranicza spozycie miesa ale gl ze względów zdrowotnych. A klimat? Co ich to obchodzi.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama