Menu

Irlandczycy coraz częściej "zdradzają" piwo

Irlandczycy coraz częściej "zdradzają" piwo
Piwo stanowiło 45,2 proc. alkoholu kupionego w zeszłym roku na Zielonej Wyspie. (Fot. Getty Images)
Na Zielonej Wyspie wciąż rządzi piwo, ale Irlandczycy coraz częściej przerzucają się na inne, szczególnie te mocniejsze trunki - wynika z raportu opublikowanego przez Drinks Industry Group of Ireland (DIGI).
Reklama

Piwo pozostaje najpopularniejszym napojem narodowym i stanowiło 45,2 proc. alkoholu kupionego w zeszłym roku. Tym samym  jego konsumpcja, w porównaniu z rokiem 2017, wzrosła o 2,7 proc. 

Największy wzrost, bo aż o 5,6 proc., odnotowały jednak napoje spirytusowe, takie jak wódka, whiskey czy gin, które stanowiły 20,5 proc. alkoholu sprzedanego w 2018 r. Na popularności zyskał też cydr. Jego udział w rynku zanotował delikatny 0,4-procentowy skok i wynosił 7,5 proc.

Popularniejsza wśród Irlandczyków stała się m.in. whiskey. (Fot. Getty Images)

Wino było jedynym trunkiem, które zanotowało spadek popularności w zeszłym roku (o 2 proc. do ogólnego udziału 26,7 proc.). Nie jest to jednak zła wiadomość dla hodowców winogron, ponieważ zainteresowanie opinii publicznej winem wzrosło prawie dwukrotnie w ciągu mniej niż dwóch dekad.

Co ciekawe, coraz więcej osób - zwłaszcza z młodszego pokolenia - decyduje się na "rozwód" z alkoholem. Według raportu Dublin City University (DCU), spożycie napojów procentowych wśród dorosłych spadło o prawie 25 proc. w ciągu ostatnich 20 lat.

Branża odpowiada na ten trend, ponieważ wiele pubów oferuje coraz szerszy wybór piw i koktajli bezalkoholowych - zauważa "The Irish Mirror".

W przemyśle alkoholowym w Irlandii zatrudnionych jest ok. 90 tys. osób.

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.11.2019
  GBP 4.948 złEUR 4.264 złUSD 3.862 złCHF 3.880 zł

  Sport


  Reklama