Menu

Brexit przedłużony do 31 października. Tusk: "May poczuła ulgę"

Brexit przedłużony do 31 października. Tusk: "May poczuła ulgę"
Tusk ocenił, że przedłużenie Brexitu przyniosło brytyjskiej premier ulgę. (Fot. Getty Images)
27 krajów UE i Wielka Brytania zgodziły się na unijnym szczycie w Brukseli na przedłużenie Brexitu do 31 października br. Odroczenie ma być elastyczne, co oznacza, że Zjednoczone Królestwo będzie mogło opuścić UE przed tą datą.
Reklama

Przywódcy ustalili też, że w czerwcu odbędzie się przegląd postępu w pracach nad Brexitem. Jeśli porozumienie rozwodowe zostanie ratyfikowane przez obie strony, to wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE nastąpi pierwszego dnia następnego miesiąca.

Rozmowy trwały pięć godzin i zakończyły się po północy. Przywódcy przez długi czas nie mogli znaleźć porozumienia w sprawie daty odroczenia Brexitu. Brytyjska premier wnioskowała o przełożenie daty wyjścia na koniec czerwca. Część państw członkowskich była gotowa zaakceptować propozycję szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, która zakładała elastyczne przedłużenie procesu Brexitu do wiosny 2020 r. Na to nie było jednak zgody Francji, stąd stanęło na kompromisowej i elastycznej dacie 31 października 2019 r.

Przywódcy powtórzyli, że nie ma mowy o renegocjacji umowy rozwodowej, która zawarta została w listopadzie ub.r. (Fot. Getty Images)

Tusk przekazał dziennikarzom po spotkaniu, że po raz kolejny udało się uniknąć chaotycznego Brexitu.

Jak zaznaczył, chciał, żeby termin Brexitu został możliwe najbardziej odroczony w czasie, "bo to uprawdopodobniłoby bardziej optymistyczne rozwiązania". Przekonywał, że przedłużenie o 6 miesięcy daje szanse na zalezienie "możliwie najlepszego rozwiązania" i wystarczający czas dla Londynu, by "przemyśleć swoją strategię brexitową".

Szef Rady Europejskiej wyraził też nadzieję, że być może w ogóle uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Przyznał, że to jego "ciche, prywatne marzenie". Wskazał jednocześnie, że taką decyzję łatwiej będzie uzyskać w rezultacie przedłużenia Brexitu.

Tusk ocenił, że przedłużenie Brexitu do końca października przyniosło brytyjskiej premier Theresie May ulgę. "Fakt, że uzyskała naszą zgodę na przedłużenie terminu wyjścia, co było jej intencją, na pewno sprawiło jej ulgę. Wiedziałem od samego początku, że jeśli moja propozycja przedłużenia, bardziej, niż tego chciała pani premier, się ziści, to ona także to przyjmie bez poczucia krzywdy, czy bez irytacji" - wskazał.

Przywódcy powtórzyli, że nie ma mowy o renegocjacji umowy rozwodowej, która zawarta została w listopadzie ub.r., a przedłużenie Brexitu nie może być wykorzystywane, aby rozpocząć kolejne rozmowy na temat przyszłych relacji.

Wielka Brytania zobowiązała się też do działania w "konstruktywny i odpowiedzialny sposób podczas okresu przedłużenia, w zgodzie z obowiązkiem lojalnej współpracy". Unijna "27" oczekuje, że Londyn będzie wypełniał zobowiązania traktatowe, w sposób odzwierciedlający fakt, iż opuszcza UE.

UE zastrzegła sobie prawo do spotkań w gronie "27" w okresie przedłużenia.

  Komentarze
  • None
   11 kwietnia 2019, 11:52

   ale skok. Mamy czas ludzie, mamy czas

  • Hjhjkhk
   11 kwietnia 2019, 13:12

   Nie rozumiem czemu UE idzie UK tak na reke? Przeciez UK i tak nic nie wymysli.

  • THC
   11 kwietnia 2019, 14:00

   To co, psikus albo cukierek 31 pazdziernika? spakowani? huehuehue ;D

  • Zenon
   11 kwietnia 2019, 18:28

   Kto sie ma pakowac, widac ze gowno wiesz. Czytasz jakies pudelki etc.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama