Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rozwody na Wyspach będą szybsze i "bez winy"

Rozwody na Wyspach będą szybsze i "bez winy"
Nie będzie już dochodzić do sytuacji, w których jedna strona nie zgadza się na rozwód, przez co blokuje cały proces. (Fot. Getty Images)
Przepisy dotyczące rozwodów w Anglii i Walii mają zostać poddane przeglądowi. Wszystko po to, aby małżonkowie mogli się rozejść szybciej i 'bez publicznego prania brudów' - informuje BBC.
Reklama

Obecnie, aby proces rozwodowy zaczął się od razu, trzeba udowodnić przed sądem, że nastąpił trwały rozkład związku małżeńskiego w wyniku zdrady lub nieracjonalnego zachowania współmałżonka.

W niedalekiej przyszłości trzeba będzie jedynie wykazać, że małżeństwo uległo bezpowrotnemu rozpadowi "bez orzekania o winie". Co więcej, nie będzie już dochodzić do sytuacji, w których jedna strona nie zgadza się na rozwód, przez co blokuje cały proces.

Sekretarz sprawiedliwości David Gauke uważa, że nowe przepisy położą kres "gierkom we wzajemne obwinianie się". Dodaje przy tym, że nowe prawo zostanie wprowadzone tak szybko, jak to możliwe, a dokładniej - "kiedy pozwoli na to czas parlamentarny".

Obecnie rozwód - gdy jedna strona zarzuca drugiej cudzołóstwo lub nieracjonalne zachowanie - może trwać nawet od trzech do sześciu miesięcy. Jeszcze dłużej zajmują sprawy "bez orzekania o winie".

Zmiany w prawie wynikają z odrzucenia przez Sąd Najwyższy apelacji kobiety o rozwód po tym, jak jej mąż odmówił zgody na prawne zakończenie małżeństwa. 68-letnia Tini Owens z Worcestershire przez 40 lat chciała rozwieść się z mężem, twierdząc, że jest nieszczęśliwa. Jednak mąż Hugh nie zgodził się na to i Sąd Najwyższy jednogłośnie odrzucił jej apelację. 

Owens z zadowoleniem przyjęła proponowane zmiany i ma nadzieję, że już nikt nie będzie musiał przechodzić przez ten "długi i bolesny proces".

Szerokie poparcie dla rozwodów "bez orzekania o winie" wykazały również 12-tygodniowe konsultacje społeczne.

"Rany rozwodu odczuwają nie tylko małżonkowie, ale także ich dzieci i rodzina. Zmiana prawa może w końcu położy kres publicznemu praniu brudów i obrzucaniu się błotem, które tak często towarzyszą sprawom rozwodowym" - podkreśla w rozmowie z BBC adwokat Zahra Pabani.

 

  Komentarze


  • Lulu
   12 kwietnia, 06:28

   no teraz brexit to rozwodów będzie mnóstwo

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama