Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Facebook i YouTube usuwają nagrania i wpisy po zamachu w Nowej Zelandii

Facebook i YouTube usuwają nagrania i wpisy po zamachu w Nowej Zelandii
Na wiodących platformach społecznościowych zamieszczono 17-minutowe nagranie ze strzelaniny. (Fot. Getty Images)
Facebook i YouTube reagują na nadużycia po zamachu w Nowej Zelandii i usuwają nagrania z miejsca ataku oraz wpisy pochwalające sprawcę, który od początku działał z zamiarem przyciągnięcia uwagi internautów - podał dzisiaj serwis The Verge.
Reklama

W atakach terrorystycznych na dwa meczety na wschodzie Nowej Zelandii zginęło 49 osób. Policja zatrzymała cztery osoby - trzech mężczyzn i kobietę. 28-letni Australijczyk, który wziął na siebie odpowiedzialność za ataki, zostawił 74-stronicowy antyimigrancki manifest, w którym wyjaśnia, kim jest i dlaczego je przeprowadził.

The Verge informuje o 17-minutowym nagraniu mającym przedstawiać strzelaninę, które zostało zamieszczone na wiodących platformach społecznościowych - YouTube, Facebooku, Instagramie i Twitterze. Ponadto, na forum obrazkowym "8chan" znaleziono wpisy zawierające odnośniki do manifestu ideologicznego sprawcy zamachu oraz profilu na Facebooku, na którym zapowiadał on, iż będzie transmitował atak na żywo. Koncern Marka Zuckerberga usunął zarówno stronę, jak i nagrania wideo, o których mowa, te jednak zostały powielone przez innych użytkowników internetu - podaje serwis.

Policja zatrzymała cztery osoby - trzech mężczyzn i kobietę, 28-letni Australijczyk, który wziął na siebie odpowiedzialność za ataki. (Fot. Getty Images)

Zdaniem The Verge, zarówno nagranie, jak i manifest zostały zaprojektowane przez zamachowca tak, by przyciągnąć maksymalną uwagę użytkowników internetu. W pierwszych minutach materiału wideo wzywa on widzów do subskrypcji kanału youtubera Pewdiepie Felixa Kjellberga, który znany jest z radykalnych wypowiedzi. Według The Verge, autor promował na swoim kanale m.in. treści antysemickie. Jego kanał jest obecnie subskrybowany przez 89 mln użytkowników YouTube'a, co czyni go jednym najpopularniejszych na świecie.

Kjellberg szybko odciął się od słów zamachowca pisząc na Twitterze, że "czuje się absolutnie zgorszony widząc, jak ta osoba wykorzystuje jego imię". W ocenie serwisu The Verge, wykorzystanie przez sprawcę popularnego youtubera posłużyło jako środek do rozpowszechnienia informacji o strzelaninie nawet wśród osób, które mogły pominąć informacje na ten temat w mediach tradycyjnych.

Operatorzy popularnych platform społecznościowych reagują na bieżąco na pojawiające się materiały dezinformujące, dotyczące zdarzenia - podaje z kolei serwis Cnet.

Przedstawiciele Facebooka oświadczyli, iż informacje o zamieszczonym w tym serwisie nagraniu z miejsca zamachu otrzymali od nowozelandzkiej policji, po czym natychmiast usunęli materiał, jak i wszystkie towarzyszące mu wpisy wychwalające sprawcę. Usunięte z Facebooka zostało także konto zamachowca.

YouTube w wydanym w związku ze sprawą komunikacie poinformowało, że serwis nieustannie pracuje nad usuwaniem "wszelkich brutalnych treści".

 

  Komentarze


  • Pioter
   15 marca, 16:22

   Jak muslimy atakuja to jest ok. Ale w druga strone tragedia...

  • Sajgon
   15 marca, 17:18

   Na bestgore można obejrzeć ;)

  • KONFEDERATA
   15 marca, 18:29

   Ani PO ani PIS . Jak mam głosować na którąś z tych szajek to nie pójdę na wybory. Tylko KONFEDERACJA ! Ale boję się że wyniki wyborów zafałszują. Im więcej nas zagłosuje na Konfederację, tym bardziej staną na głowie, żeby wyniki podrasować.

  • Grzegorz rozwadowski
   17 marca, 09:58

   obejrzalem w calosci zostaje w pamieci

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama