Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wielka Brytania poprosi UE o opoźnienie Brexitu

Wielka Brytania poprosi UE o opoźnienie Brexitu
Rada Europejska będzie oczekiwała od rządu w Londynie przedstawienia "jasnego powodu dla wydłużenia procesu". (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Gmin przyjęła dzisiaj rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia Brexitu do co najmniej 30 czerwca w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.
Reklama

Przygotowany przez Downing Street tekst - który nie jest na tym etapie wiążący prawnie, ale jest wyraźną instrukcją polityczną parlamentu dla rządu - wyznaczył parlamentarzystom nowy termin graniczny dla przyjęcia jakiejś formy projektu porozumienia z UE ws. warunków opuszczenia Wspólnoty na 20 marca.

Jeśli posłowie poparliby do tego czasu jakąś formę umowy z UE ws. warunków wyjścia - albo prezentowaną przez rząd, którą dotychczas dwukrotnie odrzucili, albo jakąkolwiek alternatywę - to rząd zwróciłby się wówczas do pozostałych 27 państw członkowskich z prośbą o trzymiesięczne, techniczne wydłużenie procesu wyjścia z UE w celu przegłosowania niezbędnej legislacji wtórnej.

Tuż po dzisiejszym głosowaniu minister zdrowia Matt Hancock zastrzegł jednak, że przyjęcie uchwały nie powstrzymuje Wielkiej Brytanii od wyjścia ze Wspólnoty przed końcem ewentualnego przedłużenia, w tym potencjalnie nawet w oryginalnym terminie 29 marca, jeśli byłoby to możliwe.

Tekst uchwały ostrzegł także, że w razie nieprzyjęcia żadnej umowy i dalszej chęci parlamentu do uniknięcia bezumownego Brexitu Rada Europejska będzie oczekiwała od rządu w Londynie przedstawienia "jasnego powodu dla wydłużenia procesu", a także odnotowuje, że "opóźnienie Brexitu wybiegające poza 30 czerwca 2019 roku będzie wymagało od Wielkiej Brytanii zorganizowania wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku".

W wyniku przyjętej uchwały premier Theresa May prawdopodobnie zdecyduje się na doprowadzenie do trzeciego głosowania nad rządowym projektem porozumienia ws. warunków wyjścia z UE przed 20 marca, najprawdopodobniej we wtorek, 19 marca.

Dotychczas posłowie dwukrotnie odrzucali jednak tę propozycję, za każdym razem wysoką różnicą: aż 230 głosów w styczniu i 149 głosów we wtorek.

Jakiekolwiek opóźnienie procesu wyjścia z UE jest warunkowe wobec konieczności uzyskania jednomyślnej zgody pozostałych 27 państw członkowskich Wspólnoty. Dopiero wówczas parlament mógłby wrócić do tej propozycji, zapisując ją w sposób wiążący prawnie.

W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od przyjętej wczoraj opinii politycznej Izby Gmin przeciwko bezumownemu Brexitowi, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy 29 marca.

 

  Komentarze


  • I śmieszno i straszno
   14 marca, 19:08

   jak w ruskim siole , takich polityków oszołomów jak w u.k , to nawet my nie mamy

  • Yuri
   14 marca, 19:51

   Niech udadzą że ten cały Brexit był żartem i wròćmy do codziennych spraw... a nie,czekaj,przecież podobno obiecali NHS amerykanym do sprywatzowania no i że przyjmą morze genetycznie zmodyfikowanej "żywnośvi",no i nie zapomnijmy o Tax avoidance law,niektòrzy co pociągają za sznurki brexitu nie będą płacić podatku mając swoje biznesy z UE jak UK wyjdzie z Unii.

  • Przemko
   14 marca, 19:54

   niewiążąca prawnie instrukcja, z której wynika jedno A NAWET drugie - i sprawa ma być załatwiona? a jeśli pijak junker będzie miał zły dzień i powie, że UE nie przyjmuje prośby o przedłużenie terminu brekszitu? a jeśli ryży przydupas makreli stwierdzi, że wniosek ma 'braky formalinowe'??? takiego kabaretu to państwo chyba jeszcze nie przeżywało...

  • None
   14 marca, 21:14

   Niech wychodza a potem sie martwia o szczegoly. A nie przedluzaja i maca ludziom w glowach

  • Cdn
   14 marca, 22:34

   .Ja to na miejscu junkera bym im wyslal tabletke wiagry z podpisem - "przedluzajcie" wielka brytwania - chcemy byc globalni ale nie chcemy imigrantow,chcemy wpie !$34alac sie do polityki i zasobow obcych krajow ale od nas wara ,nasi emeryci za granica to nie emigranci tylko expaci etc etc jednym slowem jestesmy lepsi niz wszyscy inni to po hulere prosza o przedluzenie ? skoro jest tak super FrEEEEEEEEEEEEEdooom .Siedze sobie w wiezieniu 40 lat przychodzi naczelnik i mowi jestes wolny , a ja na to - czy moge posiedziec jeszcze kilka miesiecy bo nie jestem gotowy :)

  • Dzejm rol
   15 marca, 05:34

   niewazne co uzgodnia i jak wyjda z Eu to i tak spadna na cztery łapy . Po brexicie bedzie dobrze ale nie tak jak przed 2016

  • Toto
   15 marca, 20:50

   To sa anglicy. Zrobia na ostatnia chwile i jak zawsze odwrotnie do oczekiwan

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.295 złUSD 3.895 złCHF 3.900 zł

  Sport


  Reklama