Menu

Ruszyła petycja o upamiętnienie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Ruszyła petycja o upamiętnienie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
Medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie. (Fot. POLIN)
Na stronie brytyjskiego parlamentu została uruchomiona zbiórka podpisów pod petycją o upamiętnienie osób, które uratowały Żydów przed eksterminacją przez Nazistów, w ramach budowy pomnika i centrum nauki ku czci ofiar Holokaustu w Londynie.
Reklama

Zainicjowana przez ocaloną z Holokaustu Lili Pohlmann petycja nawołuje, aby projekt zawarł sekcję poświęconą Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, którzy pomogli ocalić tysiące Żydów przed i podczas II wojny światowej.

Petycja, która jest dostępna TUTAJ, przypomina, iż „większość ludzi była obserwatorami podczas Holokaustu”, i że kara śmierci nałożona została w wielu częściach okupowanej przez Niemców Europy na każdego, kto pomagał Żydom w tym czasie, lecz mimo to „tysiące nie-Żydów ryzykowało życie, aby pomóc Żydom”.

Rozpoczęcie zbiórki podpisów pod tą petycją ogłoszono oficjalnie podczas uroczystości z okazji obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, zorganizowanego w zeszły wtorek w siedzibie brytyjskiego parlamentu przez Ambasadę RP w Londynie we współpracy z członkiem Izby Lordów i założycielem grupy Blue Labour Mauricem Glasmanem oraz brytyjską fundacją edukacyjną Learning from the Righteous (Ucząc się od Sprawiedliwych).

Oprócz petycji w sieci, Pohlmann napisała list do współprzewodniczących fundacji UK Holocaust Memorial Foundation odpowiedzialnej za budowę pomnika – specjalnego wysłannika rządu Wielkiej Brytanii ds. Holokaustu sir Erica Picklesa i byłego kanclerza skarbu w gabinecie cieni Eda Ballsa. W liście podkreśla wagę uhonorowania "wielkiego wysiłku humanitarnego Sprawiedliwych", bez których "wielu z nas nie byłoby dzisiaj na świecie".

“Ci cisi bohaterowie" – jak pisze Pohlmann – "walczyli nie z bronią, ale z sercem, pomagając tysiącom uciec z gett, ukrywając ich, fałszując dokumenty, aby ukryć ich tożsamość, a także dostarczając pieniądze, żywność i lekarstwa dla więźniów w obozach pracy.”

Wyrażając także pragnienie, iż “ustanowiony zostanie coroczny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata", Pohlmann dodaje, iż ma nadzieję, że dzięki uczczeniu Sprawiedliwych pomnik "zainspiruje odwiedzających – zwłaszcza młodsze pokolenie – do pójścia za przykładem Sprawiedliwych i wszystkich, którzy pomagali Żydom i innym potrzebującym w najciemniejszych godzinach II wojny światowej poprzez okazywanie naszej wspólnej empatii, co będzie miało pozytywny wpływ na świat, w którym dziś żyjemy".

Brytyjski pomnik i centrum nauki ku czci ofiar Holokaustu (UK Holocaust Memorial and Learning Centre) ma powstać w parku Victoria Tower Gardens, obok budynku parlamentu, do 2021 roku.

W grudniu 2018 r. złożono wniosek o planowanie pomnika w Westminster City Council. W lutym br. ponad 170 posłów Izby Gmin i członków Izby Lordów podpisało list popierający propozycję jego utworzenia.

6 marca ustanowiony został Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych decyzją Parlamentu Europejskiego, z inicjatywy włoskiego Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych – Gariwo. Aktualnie liczba odznaczonych medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata wynosi 26 973, w tym 6863 odznaczonych Polaków.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama