Menu

Polska w tym roku będzie bogatsza od Portugalii

Polska w tym roku będzie bogatsza od Portugalii
Zdaniem gazety, Polska ma też szansę na dogonienie Włoch. (Fot. Getty Images)
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Polska w tym roku będzie bogatsza od Portugalii - podaje dzisiejsza 'Rzeczpospolita', zaznaczając, że biegun biedy przesuwa się na południe.
Reklama

Różnica między Portugalią a Polską jest minimalna - dochód na jednego Portugalczyka to 33 409 dolarów rocznie, Polakom przypadną w 2019 r. 63 dolary więcej. Jednak to tylko początek. Jak podaje dziennik, wyniki gospodarcze Warszawy i Lizbony są niewspółmierne. W ubiegłym roku Portugalia osiągnęła wzrost o 2,1 proc., a Polska o 5,1 proc. W tym roku koniunktura w Portugalii będzie już słabsza.

Polska osiągnęła 21. pozycję w Unii Europejskiej pod względem dochodu na mieszkańca. Jak pisze "Rzeczpospolita", trudno jednak będzie przeskoczyć na wyższą pozycję. "Bezpośrednio przed nami są bowiem Estonia i Litwa, malutkie gospodarki bardzo uzależnione od koniunktury międzynarodowej. W ubiegłym roku w Tallinie zarejestrowano 3,9 proc. wzrostu, a w Wilnie - 3,5 proc. Także Słowacja, Słowenia i Czechy, kolejne państwa, które w rankingu bogactwa są przed Polską, notują tylko nieco mniejsze tempo rozwoju niż nasz kraj. Ich dogonienie zajmie więc lata" - zaznacza dziennik.

Większe szanse mamy - zdaniem gazety - na dogonienie Włoch ze względu na zapaść tamtejszej gospodarki w kontraście do dynamizmu polskiej.

"30 lat od upadku komunizmu i 15 lat od wielkiego poszerzenia Unii o osiem krajów naszego regionu (oraz Cypr i Maltę) przepaść bogactwa oddzielająca wschód od zachodu zostaje w coraz większym stopniu zastąpiona polaryzacją dochodów między biednym południem i bogatą północą" - zauważa dziennik.

 

  Komentarze


  • Ja ebie
   7 marca, 13:39

   Przeciez w portugalii jest bieda a we wloszech recesja to nic tylko pogratulowac i sie cieszyc

  • Ojoj
   11 marca, 12:00

   Nieprawda, bieda to była, a teraz to nędza jest. Zastanawiam się kiedy pseudo inwestorzy z polszy przestaną pakować ciężką kasę w nieruchomości portugalskie i zrozumieją, że nikt od nich ich nie odkupi. Inwestycja pewna jak w amber gold.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama