Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Theresa May: "Wielka Brytania na pewno opuści Unię Europejską 29 marca"

Theresa May: "Wielka Brytania na pewno opuści Unię Europejską 29 marca"
May zapewniła, że kontynuuje rozmowy z liderami pozostałych 27 państw członkowskich ws. dalszych ustępstw wobec Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May wykluczyła wczoraj opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podkreślając, że kraj opuści Wspólnotę 29 marca br. Jednocześnie wezwała posłów do poparcia proponowanej umowy dotyczącej warunków Brexitu.
Reklama

Szefowa rządu odniosła się w ten sposób do doniesień dziennika "Telegraph" o tym, że brytyjscy dyplomaci sondowali unijnych negocjatorów ws. możliwego przedłużenia dwuletniego procesu wyjścia z UE, który powinien zakończyć się 29 marca.

Odpowiadając na pytania dotyczące ryzyka opuszczenia Wspólnoty bez umowy, May oświadczyła, że najprostszym sposobem na uniknięcie tego jest poparcie wynegocjowanego przez jej rząd porozumienia ws. warunków wyjścia z UE.

May zapewniła jednocześnie, że kontynuuje rozmowy z liderami pozostałych 27 państw członkowskich ws. ewentualnych dalszych ustępstw wobec Wielkiej Brytanii, a także pracuje nad jednostronnymi gwarancjami dotyczącymi Irlandii Północnej.

Wczoraj rano brytyjski rząd opublikował 13-stronicową notatkę z szeregiem zobowiązań politycznych dotyczących kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (tzw. backstop), który wszedłby w życie w razie braku innego porozumienia.

Zapisane w projekcie umowy wyjścia z UE kontrowersyjne rozwiązanie zakłada, że w takiej sytuacji Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i elementach wspólnego rynku UE, a także mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a Irlandią Północną.

Wśród nowych gwarancji znalazło się m.in. zobowiązanie, że brytyjska Izba Gmin miałaby zdecydować, czy backstop ma wejść w życie, czy też przedłużony zostałby planowany dwuletni okres przejściowy (od daty wyjścia z UE), w którym zachowana będzie pełna zbieżność przepisów ze Wspólnotą.

Dodatkowo zagwarantowano także specjalną rolę dla Zgromadzenia Irlandii Północnej i rządu Irlandii Północnej, które mogłyby np. powstrzymać rozszerzenie mechanizmu o kolejne sfery, a także sprzeciwić się implementacji nowych przepisów przygotowywanych przez Wspólnotę.

Obecnie jednak Irlandia Północna funkcjonuje bez zgromadzenia i własnego rządu, po tym gdy poprzedni gabinet upadł w styczniu 2017 r. po rezygnacji wicepremiera Martina McGuinnessa z partii Sinn Fein na skutek konfliktu z szefową Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) Arlene Foster. Pomimo przedterminowych wyborów w marcu 2017 r. i trwających negocjacji nie udało się powołać nowego rządu.

15 stycznia odbędzie się głosowanie nad umową May ws. Brexitu w Izbie Gmin. (Fot. Getty Images)

Jedną z głównych kwestii spornych między obydwoma ugrupowaniami jest stosunek do Brexitu. DUP brała udział w kampanii za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE, tymczasem Sinn Fein była przeciwko Brexitowi. Irlandia Północna to najbiedniejszy region Zjednoczonego Królestwa i jedyny mający granicę lądową z UE. W referendum z 2016 r. większość mieszkańców prowincji opowiedziała się za pozostaniem w UE; podobna sytuacja miała miejsce w Szkocji.

W trakcie wczorajszej, pierwszej w 2019 r. sesji pytań i odpowiedzi May była pytana także o kontrowersje towarzyszące systemowi rejestracji 3,3 miliona obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym około miliona Polaków, w nowym systemie osiedleńczym (EU Settlement Scheme).

Poseł Partii Konserwatywnej Huw Merriman apelował do szefowej rządu o zniesienie opłaty rejestracyjnej w wysokości 65 funtów (32,5 funta dla dzieci do 16. roku życia). "Powinniśmy to zaoferować naszym sąsiadom, przyjaciołom i pracownikom bezpłatnie - tak, aby zostali w tym kraju na nasz koszt" - oświadczył.

Brytyjska premier odrzuciła tę sugestię, wskazując, że zakładana opłata jest zgodna z kosztem uzyskania dokumentów potwierdzających prawo stałej rezydencji dla migrantów spoza UE. Jednocześnie przypomniała, że rejestracja będzie bezpłatna dla osób, które już mają taki dokument i będą chciały uzyskać nowy status tzw. osoby osiedlonej (settled status).

Rejestracja wszystkich 3,3 miliona obywateli UE rozpocznie się przed końcem marca br. i potrwa do końca czerwca 2021 r., ale już od 21 stycznia będzie otwarta publiczna faza testowa (public beta).

Osoba wypełniająca formularz będzie miała prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej (przyznawanego w przypadku pobytu rezydenta w Wielkiej Brytanii przez ponad pięć lat) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (ang. pre-settled status; pobyt krótszy niż pięć lat).

Nieuzyskanie statusu osoby osiedlonej w terminie - przed końcem czerwca 2021 r. - mogłoby skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.

 

  Komentarze


  • Yata
   10 stycznia, 09:56

   Jakich ustępstw. FCUK FFO. Now!!!!!!! Ksenofoby i populiści. Jazda sie dopiero zacznie!!!!

  • Gosc 011
   10 stycznia, 10:20

   Brexit mean hard Brexit :D

  • Tomcio
   10 stycznia, 11:20

   Na tym zdjeciu Tereska wyglada jakby ktos jej poprawial dwa zeby z przodu. Cala reszta pewnie gnije...

  • Eustachy
   10 stycznia, 11:47

   No tak zjechała się cała Rumunia do Uk i zrobił się problem!!!Też nie rozumiem co tu robią osoby psychicznie chore;/.Znam takiego jednego,ktòry do 2020 nie może pracować bo ma schizofremie.A rząd takie osoby utrzymuje,ktòre są zagrożeniem dla innych ludzi.To chore powinni zrobić z tym porządek.

  • Przemko
   10 stycznia, 12:21

   Tereza orlo, pardon, may próbuje szantażowac Berlin nazywany też czasem unia eropejska??? Buhahaha. Ona jest naprawdę mało inteligentna. To ty jesteś pod ścianą Mrs may, nie helmuty. Nie ustąpia ci nawet na jote.

  • Greg
   10 stycznia, 12:36

   Dziś czarni zaczęli pluć na zdjęcie w gazecie tej głupiej baby . Potem kilku białych zaczęli palić gazetę pod autobusem a na tylnim siedzeniu siedzieli emigranci z Rumuni za 5 £ i nic z tego nie wiedzieli

  • Czytelnik anonimowy
   10 stycznia, 12:59

   spakowani ?

  • Xx
   10 stycznia, 14:42

   Czytelnik przykrec ogrzewanie bo sie nie wypłacisz za prad w tej Polsce

  • Uk
   11 stycznia, 06:30

   Te 65 funtow za rejestracje to pokrycie kosztow wyjscia UK z UE i znow biora kase od migrantow nie dosc ze pracujemy i placimy podatki to jeszcze mamy i pokryc koszty wyjscia z UE. Moze niech zaplaca Ci co byli za wyjciem z UE niech wysla im rachunki do domu zaplata Brexitu

  • Eustachy
   11 stycznia, 11:29

   Masz racje,niech powysyłają listy do tych co byli za brexitem.A nie migranci mają płacić za cudzą głupote...Chyba jest tu coś nie tak....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Reklama