Indonezja: Polak oskarżony o związki z separatystami rozpoczął strajk głodowy
Jakub Fabian S. chciałby również, by jego proces odbywał się w stolicy indonezyjskiej prowincji Papua, Jayapurze, a nie w oddalonej Wamenie, jak zaplanowano.
Z powodu prowadzonej przez oskarżonego głodówki datę rozpoczęcia procesu, który miał ruszyć wczoraj, przesunięto na 14 stycznia - poinformowała obrończyni Polaka Latifah Anum Siregar.
Proces był przesuwany już wcześniej - poprzednim razem ze względu na brak tłumacza indonezyjsko-francuskiego.
Jakub Fabian S., który na co dzień mieszkał w Szwajcarii, został zatrzymany w sierpniu w Wamenie; wcześniej miał podobno spotkać się z separatystami z Ruchu Wolnej Papui (OPM), walczącymi o niepodległość regionu.
Zgodnie z aktem oskarżenia, S. miał spotkać się z wieloma członkami OPM, w tym z rzecznikiem Armii Narodowego Wyzwolenia Papui Zachodniej (TPNPB) - zbrojnego ramienia OPM; celem rozmów miała być publikacja w mediach europejskich materiałów przychylnych interesom separatystów. Zdaniem prokuratorów, Polak pomagał Papuasom i miał im obiecywać dostarczenie broni; oskarżony jest o udział w spisku będącym zagrożeniem dla państwa, za co przewidziana jest kara do 20 lat więzienia.
Polak nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że jest podróżnikiem i nie zna ludzi, o związki z którymi oskarża go policja. Sprawa S. wywołuje wiele kontrowersji. Choć policja informowała, że Polak w chwili zatrzymania miał przy sobie amunicję, w akcie oskarżenia nie odniesiono się do tego.
Organizacja pozarządowa Tapol, z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która definiuje swoją działalność jako promowanie praw człowieka i pokoju, określa Jakuba Fabiana S. jako turystę, który "w sposób nieostrożny" działał w strefie konfliktu.
Władze Indonezji ograniczają zagranicznym dziennikarzom dostęp do dwóch najbardziej wysuniętych na wschód prowincji Papua i Papua Zachodnia, gdzie od dekad rozwijają się tendencje niepodległościowe.
W grudniu w papuaskiej miejscowości Nduga TPNPB zabiło co najmniej 16 robotników państwowej firmy budowlanej, uważając, że należą oni do indonezyjskiej armii. Po tym wydarzeniu w regionie doszło do serii starć bojowników z siłami zbrojnymi.
Papua, była holenderska kolonia, została włączona do Indonezji w 1969 roku. Prowincja obejmuje zachodnią cześć wyspy Nowa Gwinea; wschodnia część - bogata w surowca naturalne, energetyczne i minerały - należy do Niezależnego Państwa Papui Nowej Gwinei.