Menu

Aborcja w Irlandii legalna. Pierwsze zabiegi od 7 stycznia

Aborcja w Irlandii legalna. Pierwsze zabiegi od 7 stycznia
Obywatele Irlandii będą mogli legalnie dokonywać aborcji już od 7 stycznia. (Fot. Getty Images)
Irlandzki prezydent Michael D. Higgins podpisał w czwartek ustawę legalizującą aborcję. Irish Family Planning Association (IFPA) zapowiedziała rozpoczęcie legalnych zabiegów od 7 stycznia przyszłego roku.
Reklama

Nowe prawo zezwala na swobodne przerwanie ciąży do 12 tygodnia oraz na dalszym etapie w wyjątkowych przypadkach. Zgodnie z ustawą Health (Regulation of Termination of Pregnancy) Bill 2018, przed podjęciem zabiegu niezbędna jest konsultacja medyczna oraz czas na przemyślenie decyzji.

Zmianę prawa poprzedziło przeprowadzone w maju tego roku referendum.

Od 7 stycznia zabiegi będą wykonywać kliniki IFPA w centrum Dublina i w dzielicy Tallaght.

“Nad nowym zakresem usług pracowaliśmy od referendum. Jesteśmy gotowi i nastawieni na opiekę aborcyjną nad kobietami w Irlandii” - podkreślił Niall Behan, prezes IFPA, podkreślając, że czuje się dumnym z “bycia w awangardzie nowych usług”, po swojej długiej kampanii na rzecz prawa do aborcji.

“IFPA działa na rzecz pełnej ochrony zdrowotnej w zakresie rozrodczości w Irlandii od 50 lat. Nasza organizacja powstała w czasie, gdy w tym kraju nielegalna była nawet podstawowa antykoncepcja. Teraz możemy zapewniać kobietom i dziewczynkom bezpieczne i legalne zabiegi przerywania ciąży. To naprawdę historyczna chwila” - podsumował.

Zwolennicy zmiany prawa - w tym premier Leo Varadkar i minister zdrowia Simon Harris - tłumaczyli, że od wprowadzenia zapisu do konstytucji w 1983 roku blisko 170 tys. Irlandek było zmuszonych do wyjazdu do klinik aborcyjnych na terenie Wielkiej Brytanii, decydując się na trudną podróż, często bez wsparcia najbliższych. Kolejne tysiące sięgają co roku po kupowane w internecie i zażywane bez opieki lekarskiej nielegalne tabletki poronne.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama