Menu

Co dalej z banknotem 50-funtowym?

Co dalej z banknotem 50-funtowym?
Na awersie każdego brytyjskiego banknotu jest twarz królowej Elżbiety. Jaka znana postać pojawi się na rewersie nowej 50-tki? Tego jeszcze nie wiadomo... (Fot. Getty Images)
Banknoty 50-funtowe nie zostaną wycofane z obiegu, ale zastąpi je odpowiednik z tworzywa sztucznego - zapowiedział Bank Anglii.
Reklama

Obawy związane z faktem, że największe nominały są najczęściej wykorzystywane przez przestępców, a rzadziej w przypadku zwykłych zakupów, doprowadziły do projektu wycofania z obiegu banknotu 50-funtowego.

"Niektórzy uważają, że 50 funtów jest wykorzystywanych do prania brudnych pieniędzy, ukrytej działalności gospodarczej i uchylania się od opodatkowania" - mówił wówczas minister skarbu.

Peter Sands, były prezes banku Standard Chartered, także jest zdania, że wysokiej jakości banknoty to "waluta skorumpowanych elit, wszelkiego rodzaju przestępstw i uchylania się od podatków".

Ministrowie stwierdzili jednak, że nowa wersja banknotu, wydrukowana w Wielkiej Brytanii, byłaby bardziej trwała, bezpieczniejsza i trudniejsza do podrobienia.

Polimerowe banknoty o nominale 5 i 10 funtów są już w obiegu, a projekt nowej 20-funtówki zostanie wydany w 2020 roku.

Na rewersie banknotu wydanego w 2011 roku znajdują się pomysłodawcy parowozu James Watt i Matthew Boulton, nie wiadomo jednak kto znajdzie się na nowym. Bank of England zbiera obecnie propozycje nazwisk sławnych i zasłużonych dla kraju Brytyjczyków, którzy "sąsiadowaliby" na banknocie z królową.

Obecnie w obiegu znajduje się 330 milionów "starych" 50-funtówek, o łącznej wartości 16,5 miliarda funtów. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama