Raport: System rejestracji osób po Brexicie powinien objąć też Brytyjczyków
Organizacja Policy Exchange przeprowadziła studium problemów związanych z zarządzaniem przepływem osób przez granice Wielkiej Brytanii. Z badania wynika, że ze względu na zmianę nastawienia społecznego do dzielenia się danymi osobowymi i wzrost popularności mediów społecznościowych, wprowadzenie wspólnego systemu tożsamości cyfrowej dla Brytyjczyków i migrantów powinno spotkać się z mniejszym sprzeciwem, niż w 2010 roku. Z inicjatywy laburzystów powstała wówczas koncepcja wprowadzenia systemu elektronicznych dowodów tożsamości, która została odrzucona przez ówczesny rząd.
"Zakładając, że wprowadzenie systemu rejestracji tożsamości obywateli państw Unii Europejskiej przebywających w Wielkiej Brytanii okaże się sukcesem, przyszły rząd powinien wprowadzić jego działanie dla wszystkich osób mieszkających w kraju" - skonstatowali autorzy raportu, eksperci ds. demografii i migracji David Goodhart i Richard Norrie.
"Początkowo korzystanie z systemu powinno być dobrowolne. Jego popularyzacja może nastąpić wraz ze wzrostem świadomości osiąganych dzięki niemu ułatwień administracyjnych, co pozwoli na bezbolesne wprowadzenie obligatoryjności jego użycia w przyszłości" - stwierdzili.
Według brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, system który posłuży do rejestracji obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, chcących pozostać w Wielkiej Brytanii po Brexicie, w tym roku wejdzie w fazę testów beta. Proces będzie w całości odbywał się w internecie, a jego częścią będzie potwierdzenie danych o zatrudnieniu rejestrujących się osób w oparciu o bazy danych z brytyjskiego systemu podatkowego. Postępowanie będzie miało na celu potwierdzenie faktu zatrudnienia i zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii. Zdaniem urzędników, w procesie będzie można wykorzystać również zeskanowane kopie oficjalnych dokumentów.
Według Policy Exchange, obywatele państw UE będą mogli logować się na specjalne konta systemowe, gdzie będą mieli dostęp do wprowadzania zmian w swoich danych osobowych. Każdy użytkownik systemu będzie miał przyporządkowany unikalny numer identyfikacyjny. Kiedy w stosunku do obywatela państwa UE będzie wymagane potwierdzenie tożsamości, na przykład przy procesie ubiegania się o pracę bądź świadczenia społeczne, będzie on mógł zalogować się do systemu z użyciem swojego paszportu i weryfikacji np. za pomocą zdjęcia z telefonu komórkowego, które będzie porównywane z bazą danych biometrycznych.
Jak mówi raport Policy Exchange, obywatele państw UE po Brexicie mają również uzyskać indywidualny, czterocyfrowy kod, za pomocą którego firmy i instytucje rządowe będą mogły zweryfikować status osoby bez potrzeby uzyskiwania dostępu do wrażliwych danych z systemu.
Organizacja sugeruje, że system może być również dostępny dla użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej, którą dla obywateli UE tworzy obecnie ministerstwo spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii. Samo ministerstwo informuje, że obecnie kilka rządowych systemów cyfrowych w Wielkiej Brytanii działa w oparciu o różne moduły weryfikacji tożsamości użytkowników - co zdaniem serwisu Computer Weekly będzie najprawdopodobniej wymagało ujednolicenia.