Menu

"Guardian": Polskie szkoły sobotnie mogą mieć kontakt ze skrajną prawicą?

"Guardian": Polskie szkoły sobotnie mogą mieć kontakt ze skrajną prawicą?
Czy polskie szkoły w UK są powiązane ze skrajną prawicą? (Fot. Thinkstock)
'Niektóre szkoły są oskarżane o związki ze skrajnie prawicowymi grupami i osobami' - twierdzi brytyjski dziennik 'The Guardian', który w opublikowanym 1 kwietnia artykule porusza temat polskich ugrupowań prawicowych w Wielkiej Brytanii i ich powiązań z polskimi szkołami sobotnimi.
Reklama

Brytyjczycy bardzo poważnie traktują problem radykalizacji nieletnich. Istnieje obawa, że grupy skrajnie prawicowe udostępniają między innymi treści wymierzone przeciwko społeczności muzułmańskiej.

"Na stronie Facebooka opublikowano zdjęcia dotyczące wydarzenia organizowanego przez kilka polskich szkół sobotnich w Anglii. Na fotografiach widać banery i znaki grup zgłoszonych w tym roku przez organizację Hope Not Hate” – donosi "The Guardian”.

“Polska szkoła w Southampton reklamowała wydarzenie na Facebooku organizacji Ogniwo, która określa się jako patriotyczna” – kontynuuje brytyjski dziennik.

Gazeta zaznacza, że niektórzy członkowie “Ogniwa” wyrażają w sieci rasistowskie treści. „Na jednym z opublikowanych na Facebooku zdjęć było widać mężczyznę i baner, na którym napisano, że Europa będzie albo biała, albo niezamieszkała”.

Grupa – zdaniem dziennika "The Guardian” – wyrażała poparcie dla byłego księdza Jacka Międlara, którego Brytyjczycy nie chcieli wpuścić do kraju. Międlar został zatrzymany przez straż graniczną na londyńskim lotnisku Stansted. Był przesłuchiwany. Po wielu godzinach brytyjska straż graniczna zdecydowała, że nie może wjechać do Wielkiej Brytanii.

Na jednym ze zdjęć szkoły w Southampton uwieczniono ciasto z logo grupy "Ogniwo". Dyrektor placówki tłumaczył brytyjskim dziennikarzom, że ciasto zostało przyniesione przez rodziców dzieci na otwartą imprezę i że kilkoro rodziców należy do "Ogniwa".

"Podobne zarzuty dotyczą polskiej szkoły sobotniej w Essex” - donosi "The Guardian”. I kontynuuje: "Na stronie placówki znajduje się zdjęcie zastępcy szefa partii skrajnie prawicowej Ruch Narodowy".

Fiyaz Mughal z organizacji Faith Matters, która pracuje na rzecz przeciwdziałania ekstremizmowi w UK, poinformował brytyjski dziennik, że nie ma dowodów na to, że polskie dzieci były edukowane przez skrajnie prawicowe organizacje, ale powiązania szkół z tymi grupami są ekstremalnie niepokojące.

“Niektóre polskie organizacje skrajnej prawicy próbują przekręcić i wykorzystać dumę narodową Polaków, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii do budowania nienawiści przeciwko muzułmańskim i żydowskim imigrantom. Pluralizm jest sercem europejskich wartości, a nie skrajnie prawicowej nienawiści” – cytuje Mughala "The Guardian”.

Brytyjski dziennik już po raz kolejny zajął się działalnością polskich organizacji skrajnej prawicy. "The Guardian" w lutym donosił, że Charity Commission prowadzi śledztwo w sprawie działalności polskich i brytyjskich grup prawicowych, które pracują na rzecz bezdomnych. Istnieje podejrzenie, że organizacje te pomagają w potrzebie tylko osobom rasy "białej".

Grupy prawicowe są badane pod kątem potencjalnego naruszenia zasad Komisji Dobroczynności po tym, jak dziennik "The Guardian” odkrył, że rozdają one żywność i ubrania bezdomnym. Jako ugrupowania polityczne nie mogą tego robić.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama