Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Raport: Co czwarty londyńczyk żyje w ubóstwie

Raport: Co czwarty londyńczyk żyje w ubóstwie
Niemal 25 procent mieszkańców stolicy, po opłaceniu kosztów wynajmu, ma do dyspozycji mniej niż 144 funty tygodniowo, co uważane jest za próg ubóstwa. (Fot. Getty Images)
Co najmniej 2,3 miliona mieszkańców Londynu (ponad 25 proc.) żyje w ubóstwie ze względu na stagnację płac i szybki wzrost czynszów w brytyjskiej stolicy, pomimo tego, że ponad połowa z nich ma stałe zatrudnienie - wynika z raportu Poverty Profile.
Reklama

Według badań, statystyczna dorosła osoba cierpiąca z powodu ubóstwa zarabia tygodniowo - po odliczeniu podatków i kosztów mieszkania - mniej niż 144 funty, a średnia czteroosobowa rodzina ma mniej niż 347 funtów na pozostałe koszty życia.

"Pomimo swojego dobrobytu i przywilejów, Londyn pozostaje stolicą angielskiej biedy, w dużej mierze za sprawą wysokich czynszów, które musi płacić ponad połowa gospodarstw domowych wynajmujących nieruchomości" - ocenił Adam Tinson z organizacji New Policy Institute, która przygotowała raport.

Jak dodał, rodziny wynajmujące domy od osób prywatnych od lat zmagają się z wysokimi kosztami życia, ale najwyższy wzrost odnotowano w przypadku ludzi zajmujących mieszkania socjalne, w których czynsz w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł nawet o 30 proc.

Według raportu, odsetek londyńczyków mieszkających w ubóstwie - rozumianym jako zarobki poniżej 60 proc. mediany - spadł w ciągu ostatnich pięciu lat z 29 do 27 proc. 58 proc. z nich znajduje się w takiej sytuacji pomimo stałego zatrudnienia.

Koszty życia w Londynie są wśród najwyższych na świecie. Średni czynsz przekracza nawet 1,8 tys. funtów, a ceny nieruchomości wzrosły czterokrotnie w ciągu ostatnich dwudziestu lat przy jednoczesnym niewielkim wzroście płac w tym samym okresie.

Ekspert organizacji społecznej Trust for London, walczącej z ubóstwem w brytyjskiej stolicy, Mubin Haq ocenił, że "rzeczywistość jest taka, że w przypadku wielu osób praca nie daje wystarczających zarobków ani poczucia bezpieczeństwa".

Jak dodał, najbiedniejsze 50 procent londyńczyków dysponuje zaledwie 5 procentami bogactwa Londynu, podczas gdy najbogatsze 10 procent mieszkańców - ponad połową.

Według najnowszych statystyk migracyjnych, w Londynie mieszka około 208 tys. obywateli Polski.

 

  Komentarze


  • Radiosluchacz
   10 października 2017, 10:24

   Z czego okolo miliona to nasze orly

  • Tak
   10 października 2017, 12:15

   Czytałem wczoraj na angielskim portalu. 2 mln ludzi i to mających prace żyje w Londynie w ubóstwie. Nic dziwnego, koszty utrzymania absurdalnie wysokie i niskie pensje. Pielęgniarka, nauczyciel zarabiają po 1500 do 2000 ale to z wieloma nadgodzinami, a średni koszt wynajmu przekroczył już 1800 funtów mc i choć można znaleźć taniej to nadal są to bardzo wysokie kwoty, nie wspominając o całym szeregu rachunków, cenach transportu, usług, żywności. Stawka minimalna w Londynie to po prostu żart! A jest to stawka przeważająca w ogłoszeniach o prace. Londyn tylko dla bogaczy...

  • THC
   10 października 2017, 12:18

   Ja place tylko council tax i rachunki. I sie smieje jak slysze, ze ktos placi polowe wyplaty za rent. nie mowiac juz o tych co tylko za minimum pracuja. LOL

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama