Menu

Biedronki na Wyspach zarażają chorobami wenerycznymi?

Biedronki na Wyspach zarażają chorobami wenerycznymi?
Niebezpieczne biedronki często mają czarne skrzydełka. (Fot. Thinkstock)
Niebezpieczne biedronki zdolne do przenoszenia śmiertelnych chorób wenerycznych naturalnie występują w Azji i Ameryce Południowej. Teraz jednak pojawiły się na Wyspach, co wzbudziło niepokój służby zdrowia.
Reklama

Biedronki z gatunku Harmonia Axyridis (nazwa angielska: Harlequin Ladybird) mogą przenosić groźne choroby weneryczne. Według ekspertów, na Wyspach w ostatnim czasie odnotowano kilkadziesiąt przypadków pojawienia się tego rodzaju owadów. Najczęściej można znaleźć je w skupiskach w kuchni, łazienkach czy innych pomieszczeniach domowych.

Pochodzące z Azji biedronki nie są przyzwyczajone do panujących w tym regionie świata zimnych warunków. To oznacza, że będą próbowały dostać się przede wszystkim do domów, gdzie temperatura jest wyższa.

Owady zawsze pojawiają się w grupach. Nie można ich jednak poznać po kolorze, ponieważ posiadają ponad 100 różnych umaszczeń. Najłatwiej jest zwrócić uwagę na ich wielkość - są odrobinę większe od tradycyjnych, europejskich biedronek. Bardzo często mają również czarne, zamiast czerwonych skrzydełek.

Choroba, którą przenoszą biedronki, to laboulbeniales. Aby się zarazić, wystarczy kontakt z wydzielanym przez azjatyckiego owada śluzem. Choć nie ma żadnych dowodów, aby choroba była śmiertelna dla ludzi czy zwierząt domowych, eksperci sugerują zachowanie ostrożności.

"Najczęściej owady można zauważyć na framugach okien, gdzie przebywają w skupiskach, aby wydzielać więcej ciepła i przetrwać zimę" - informuje Steve McGrail z firmy Pro Kill Environment. Specjalista sugeruje, aby mieć to na względzie przy otwieraniu okna - zwłaszcza, że owady nie przedostają się do budynków samodzielnie, lecz w bardzo licznych grupach.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 31.03.2020
  GBP 5.105 złEUR 4.552 złUSD 4.147 złCHF 4.300 zł

  Sport


  Reklama