Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Żegnaj, Unio! Referendum wygrali zwolennicy Brexitu

Żegnaj, Unio! Referendum wygrali zwolennicy Brexitu
Brytyjczycy chcą wyjścia z Unii Europejskiej. (Fot. Thinkstock)
Według niepełnych wyników z 6:00 rano 51,8 proc. głosujących w brytyjskim referendum opowiedziało się za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. 'To dzień niepodległości' - stwierdził Nigel Farage z partii UKIP, nawołującej do wyjścia z europejskich struktur.
Reklama

Zwolennicy opuszczenia Unii Europejską przez Wielką Brytanię mają przewagę ponad 1 mln głosów. Według prognozy BBC, ostateczny wynik referendum wyniesie 52 do 48 proc. dla zwolenników Brexitu.

"To smutny dzień dla Europy i dla Wielkiej Brytanii", "Proszę powiedzcie mi, że śpię, a to wszystko jest sennym koszmarem" - komentują od rana decyzję Brytyjczyków europejscy politycy.

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz stwierdził, że nie jest zaszokowany wynikami referendum, gdyż instytucje europejskie przygotowywały się do tej ewentualności od tygodni. Jego zdaniem Londyn czeka "okres niepewności".

"Musimy potraktować (ten wynik) bardzo poważnie, przygotowywaliśmy się od tygodni na tę ewentualność, na ten wynik, dlatego dziś rano nie jestem zaszokowany" - podkreślił Schulz w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF. "Brałem pod uwagę, że referendum skończy się właśnie takim wynikiem; przygotowaliśmy się do niego" - dodał przewodniczący PE.

"Wielka Brytania wahała się od 40 lat, czy chce być pełnym członkiem Unii Europejskiej, czy też nie. Teraz mamy jasność. Zdecydowali się na wyjście. Ekonomiczne dane z dzisiejszego ranka świadczą o tym, że będzie to ciężka droga" - zauważył niemiecki polityk. "Dla pozostałych członków UE oznacza, że będą musieli zająć się przeprowadzaniem reform, walką z bezrobociem, kwestią sprawiedliwości społecznej i rozwiązaniem problemu migracji" - dodał socjaldemokrata.

Brytyjski premier David "Cameron wziął na siebie i na swój kraj ogromną odpowiedzialność, my odpowiadamy za całą Unię Europejską. Respektujemy ten wynik, ale Wielka Brytania postanowiła odejść i my musimy (...) poradzić sobie z tym wynikiem" - wyjaśnił.

Schulz zwrócił uwagę na gwałtowny spadek wartości brytyjskiego funta i zastrzegł, że nie chciałby, by do podobnych perturbacji doszło z euro. Londyn - jak dodał - będzie musiał negocjować nie tylko z UE, ale nie uniknie także tarć wewnętrznych ze Szkocją i Irlandią Północną. "Kraj wejdzie w okres niepewności" - podkreślił szef PE.

 

    Komentarze


    • Pol86
      24 czerwca 2016, 07:27

      Co to oznacza tezaz dla Polaków? Jestem z żoną w Anglii nie cały rok obydwoje pracujemy cały czas płacimy podadki itp czy mamy się czego obawiać ze nam każą wracać do polski? ??

    • Luk
      24 czerwca 2016, 07:28

      Wygrali rasiści! Dzisiaj sie cieszą,a jutro bedą plakać!!!Strzelili sobie w noge

    • Batman
      24 czerwca 2016, 07:29

      BEDZIE SIE DZIALO !!

    • OFFICER
      24 czerwca 2016, 07:32

      No to teraz wąsate Mariany smakosze cidrow i browarka pakujemy plecaki i zegnamy UK.

    • Max
      24 czerwca 2016, 07:34

      Duduś i PIS mówili że wrócicie do Polski , no i wrócicie do dobrobytu , pisowskiego dobrobytu , pracy za 1400 zł , comiesięcznych uroczystości smoleńskich , jedynej słusznej partii itd...

    • Moni
      24 czerwca 2016, 07:46

      pracuje tu legalnie 3 lata wiec pora sie pakowac i leciec do Polski :( Było miło zegnaj uk :(

    • Atmx
      24 czerwca 2016, 07:50

      I bardzo dobrze, juz nie przyjedziecie po benefity.

    • Ala wilk
      24 czerwca 2016, 07:50

      Polacy w UK głosowali na prawicę, więc wracajcie do Wolnej Polski pracować za 2 funty na godzinę. Źle wam było z PO, to teraz macie lepiej

    • Pol87
      24 czerwca 2016, 07:51

      Do Pol86
      Pakuj manele i nara do polandii Hahaha
      Walić was wszystkich!
      Bardzo dobrze, ze wyszli pozbędą sie tego całego syfu i beneficiazy
      Brawo UK!!!!

    • Leszek
      24 czerwca 2016, 07:53

      To b zla wiadomosc dla nas sporo ludzi bedzie musialo wrocic...

    • Vakoss
      24 czerwca 2016, 07:55

      Wkoncu zakonczy sie branie przez ludzi doplat na dzieci wkoncu ludzie wezma sie do roboty . A nie przyjezdzaja na roczek i wielkie panstwo w Polsce. Zasmiecili uk i dobrze wiedza o tym . A Ci co gadaja o slusznej partii w pl sa smieszni ludzie obudzcie sie ....

    • Qwerty
      24 czerwca 2016, 08:00


      Max,według Ciebie POwski dobrobyt był lepszy ? Rozumiem, że byłeś wtedy przy korycie.

    • MR
      24 czerwca 2016, 08:11

      Ja czytam te tępe komentarze ludzi z Polski szczególnie tego pajaca pol87 to wiem.ze napewno głosował na PiS w wyborach. Tak to k....a jest kiedy rodak rodakowi zazdrości ze mu się wiedzie inaczej niekoniecznie lepiej ale lepiej niż w Polsce.
      Pol87 nas tak szybko nie wyrzucą a ty tu długo albo wcale nie przyjedziesz i mam nadzieje ze PiS dawali ci takie podatki ze będziesz blagał żeby UK wróciło do Unii kretynie.

    • Brando
      24 czerwca 2016, 08:19

      Super!!! Nie panikujcie nic sie nie zmieni . Norwegia niejest w UE (Polacy tam pracują )

    • Kar
      24 czerwca 2016, 08:23

      jestem tutaj 3 lata wraz z mężem pracowaliśmy i doprowadzaliśmy podatki. Żyliśmy jak trzeba urodził sie nam syn ma teraz 9 miesięcy nie pobieramy na niego nawet pesa jestem ciekawa co teraz z nami bedzie ;(

    • Pl s
      24 czerwca 2016, 08:29

      Sluchajcie barany jebane. Dla wszystkich bedzie teraz Ciezko. Niewazne czy bierzesz benefity czy tez nie. Barany jebane

    • Piekna anglia
      24 czerwca 2016, 08:29

      Trzeba pomyslec jak wywiesc te kilaset tys polakow.?deportacja do francji a potem niech unia pomaga.zostawi sie polskie dupodajki ktos musi dupy czarnym i arabom dawac

    • Soli_usa
      24 czerwca 2016, 08:35

      Tera krul jewropy niejaki donek ciepła woda,polskośc to nienormalnosc, płacenie abonamentu to haracz, jest z siebie dumny!!!!!!!!! następnym krokiem powinno byc zlecenie ślectwa wladimirowi, który oczyści tego gnojka jak rzekła raz o nim ponoć jego małgosia!!!!! ament........

    • Polaczek
      24 czerwca 2016, 08:37

      Mam nadzieje ze POLSKA wezimie przyklad z UK BRAWOOOOOOOOO!!!!!!!!!!

    • Dom79
      24 czerwca 2016, 08:38

      jesli dojdzie do tego ze bede musial wyjechac to zrobie to bez zastanowienia i zalu nie oszukujmy sie jest lepiej niz w polsce ale bez szalu, Anglicy maja prawo decydowac o swoim losie chociaz nie rozumiem ich decyzji. Jestem tu kilka lat, pracuje I wszystkie pieniadze wydaje tutaj place rachunki podatki itp. Ludzi takich jak Ja jest wielu wiec jak by nie bylo napedzamy rynek. A ludziom mowiacym w nieskonczonosc o braniu benefitow proponuje sprobowac wyzyc za nie.... Milego dnia wszystkim zycze

    • Aro
      24 czerwca 2016, 08:55

      Nie dobrze sie stalo...zalatwiajcie sobie wszyscy rezydentury, ja juz to zrobilem dla siebie i rodziny przez immigrationandmigration.com, dobra firma, angielska, zalatwiaja nawet prace w wizy do kanady jak ktos reflektuje...

    • Fuc...
      24 czerwca 2016, 08:57

      A jak sie ożenie z Angielką???????

    • Vistula
      24 czerwca 2016, 09:11

      Dziś jest święto demokracji! Pol86 nie przejmuj się na razie, jeżeli dałeś rady tutaj to dasz rady w innym kraju. Może gdzieś gdzie jest lepsza pogoda, a może będziesz mógł dalej pracować i płacić podatki. W Polsce też będzie potrzeba ludzi, do rozwoju kraju. Na razie nic się nie stanie z dnia na dzień.
      Choć kto wie czy teraz Timmermans nie przyjedzie pełny obaw o zagrożenie demokracji w UK.

    • Gruba3333
      24 czerwca 2016, 09:21

      Polak Polakowi wilkiem

    • JA
      24 czerwca 2016, 09:23

      Ludzie czy wiecie co to jest referendum ? Czy Wielka Brytania wyjdzie z Uni Europejskiej dopiero zadecyduje Angielski parlament a tam naszczęście żądzą mądrzy ludzie i nie dopuszcza do wyjścia z Uni . Referendum to nic innego tylko opinie ludzi a ludzie nie żądzą tylko władza i Oni mają ostateczny głos i zrobią to co powinni .

    • Taka prawda
      24 czerwca 2016, 09:31

      Anglicy mieli dosyć i to fakt wystarczyło porozmawiać z nimi w pracy Dla logicznie myślących ludzi nie powinno to być zaskoczeniem

    • Do Fuc
      24 czerwca 2016, 09:34

      to dostaniesz paszport

    • Onnieon
      24 czerwca 2016, 09:36

      Ja n amiejscu wieeeelllu Rodaków zaczół bym się uczyć angielskiego albo przez oglądanie telewizji albo u nauczycieli

    • ???
      24 czerwca 2016, 09:43

      Kto moze,niech szuka pracy w innych krajach uni.Bylo powiedziane,ze jak zaglosuja za out to nie bedzie renegocjacji(nie,nie beda w uni na takich zasadach jak Szwajcaria czy tez Norwegia).Jest wiecej niz pewne,ze zostanie dla Angli zamkniety wspolny rynek(nie od razu,bo procedura wystepowania trwa ok 2 lat),wiec sila rzeczy firmy przeniosla sie na kontynent.Funt zostanie tak oslabiony,ze nie warto bedzie w UK pracowac,pracy tez raczej latwo znalezc nie bedzie mozna.Szukajcie ludziska pracy na kontynencie.

    • Natalia
      24 czerwca 2016, 10:20

      Ja tam sie stad nie ruszam. Jestem juz tu ponad 6 lat i w takiej sytaucji wystapie o rezydenture. Nie zapominajmy ze Anglicy tez mieszkaja w krajach Europejskich wobec tego rzad Brytyjski bedzie sie musial jakos z Europa dogadac w przeciwnym razie straca sile roboacza napedzajaca ich gospodarke. A tego raczej nie chca.

    • Ok
      24 czerwca 2016, 10:29

      Fajnie, i tak miałam już wracać do Polski. Niech sobie brytolki gniją w tym kraju zainfekowanym islamem i muslimami,którzy są prawdziwym problemem. Emigranci z EU w przeciwieństwie do nich potrafią się tu zaaklimatyzować i nie mają ciągot do wprowadzenia prawa szariatu poprzez wysadzanie. No ale gdyby ktoś chociaż wyskoczył z pomysłem na referendum odnoście odesłania ich wszystkich tam skąd przyszli to zostałby okrzyknięty rasistą i wywołał ogólne oburzenie. Chory kraj.

    • PolishPride
      24 czerwca 2016, 10:41

      Niczego sie nie bojcie jestescie tutaj od 2012 siedzicie best problem jestescie krocej ale Kacie dziecko urodzone w kraju I malego brytyjczyka nie deportuje problemy mieli tylko now w uk

    • Kasia
      24 czerwca 2016, 10:43

      Jakoś się nie cieszymy z synem. Nie chcemy tu być chcemy do Polski. Nie możemy niestety bo synek walczy o życie TU w szpitalu. Co teraz z nami bedzie bo do kokońca sierpnia będzie w nim na 100% albo dłużej jak przeżyje. I co teraz z nami

    • Joanna
      24 czerwca 2016, 10:44

      Dzisiaj dzieci przed szkołą (primary) cieszyły się że wszyscy cudzoziemcy muszą opuścić ich kraj. Mój syn był przerażony. Podobnie jak pani pochodząca z Francji,której syn jest pół Anglikiem. Powiedziała że dla Anglików jej syn jest cudzoziemcem. I już z rana dali im to odczuć.
      Dla tych posiadających angielski paszport,którzy tak się wyjeżdżają i głosowali za leave: miłego dnia.
      I skończcie z tymi benefitami. Nie wszyscy biorą.

    • Vikliv
      24 czerwca 2016, 10:51

      wcale sie nie dziwie ze Europa sie rozpada tyle jadu I nienawisci wszedzie , hdzie tylko spojrzec , a co do statusu polakow pracujacych na wyspie to okaze sie, czy Unia jest prawdziwa Unia chroniaca prawa wszystkich jej obywateli , czy tez w ramach swiatowego biznesu pozwola deportowac million jej obywateli , bo jesli tak to po co Polsce taka Unia? zreszta po co wszystkim dawnym east-landom ? jak mawiali dawni dygnitarze sytacja geopolityczna smienia sie dynamicznie :)

    • Pop Rock
      24 czerwca 2016, 11:06

      Czytając te komentarze... Cieszę się, ze nie żyję w Polsce.. Od zawsze panowała zawiść i kompletny brak wsparcia od rodaków i rządu. Nie bójta się, kto będzie chciał zostać w UK i tak znajdzie sposób.. A ci co wrócą, bedą wam zabierać pracę.. Także cieszcie się dalej.

    • Atmx
      24 czerwca 2016, 11:38

      Jaka to roznica dla was, jak i tak tyracie za minimum bo niestety orlami nie jestescie. A zrobic benefit jest latwo. Glosowalem za wyjsciem!

    • Aisa
      24 czerwca 2016, 11:47

      Piszecie takie głupoty a gówno wiecie o benefitach w UK w Polsce ludzie biorą 3razy wiecej a to na węgiel a to na jedzenie a to na dzieci i wiele innych dopłat i nikt nie protestuje tu ludzie legalnie pracują odprowadzają podatki i biorą tylko grosze które zresztą im się należą. Nie rozumiem jak można być tak zawistnym i oczerniać wszystkich

    • Anonim
      24 czerwca 2016, 12:38

      Tak wlasnie. To jest POLSKA. Zero otwartosci i wsparcia tylko zadrosc i noz w plecy.
      Do takiego kraju raczej nie ma po co wracac. Polacy zmiencie swoje podejscia!

    • Anna
      24 czerwca 2016, 13:04

      Najbardziej szkoda jest dzieci chodzacych to do szkol gdzie wlasnie moga sie spotkac z objawami niecheci.
      Trudno bedzie im to wszystko wytlumaczyc.A kazde dziecko zasluguje na to co najlepsze.Glosowalam za pozostaniem ,bo kazdy ma prawo do lepszego zycia ,jestesmy rowni.
      W pracy od poniedzialku spotykam sie z niechecia jednego z wspolpracownikow,mlodego Anglika ktoremu nie zawsze chce sie pracowac i wykorzystuje kazda minute aby sie poobijac.Nie dba o dobro firmy ,ma to w nosie.Nienawidzi Polakow i jawnie to okazuje.Nie chce krzyczec naokolo ze posiadam angielskie obywatelstwo tylko czekam..

    • Gosc
      25 czerwca 2016, 04:31

      Niestety jak czytałem przed Brexit nt co w sytuacji z imigrantami w UK to wszyscy co przyjechali do UK w 2012 będą musieli wrócić do swojego kraju osoby z przed podlegają już prawu zasiedzenia czyli można ubiegać się o Obywatelstwo UK a ilu moich znajomych olewalo to choć mówiłem staraj się o Obywatelstwo UK a oni przecież jesteśmy w EU no tak ale inaczej jesteś jako rezydent EU a inaczej obywatel rodzimy z 20 znajomych to ma tylko 5 osób choć szczęście mają inni znajomi że mają prawo zasiedzenia bo by już podlegali wyjazdowi do PL Teraz UK powinna na wzór Hiszpanii obywatełatwo 1o :)