Władze UK zniosły nałożony pięć lat temu zakaz na linie lotnicze z Pakistanu

Brytyjska komisja do spraw lotnictwa cywilnego uznała, że linie Pakistan International Airlines (PIA) na tyle poprawiły kwestie związane z bezpieczeństwem, że ich samoloty mogą ponownie latać do Wielkiej Brytanii.
Zakaz wprowadzono w połowie 2020 r. po katastrofie samolotu linii PIA, w której zginęło 97 osób.
Bezpośrednią przyczyną nałożenia sankcji były wątpliwości dotyczące licencji, którymi posługiwali się pakistańscy piloci. W tej sprawie odrębne śledztwo wszczęły wówczas pakistańskie organy ścigania.
Agencja Reutera przypomniała, że kilka miesięcy temu podobną decyzję podjęły stosowne organy Unii Europejskiej. Pakistański minister obrony Khawaja Muhammad Asif powiedział w środę, że wznowienie wszystkich połączeń poprawi wartość PIA przed prywatyzacją. Dodał, że w najbliższym czasie planowane jest wznowienie lotów do Nowego Jorku.
Władze w Islamabadzie liczą, że przywrócenie połączeń z Wielką Brytanią - jednym z najbardziej uczęszczanych i z tej racji dochodowych kierunków PIA - zwiększy wartość rynkową firmy. Państwowy przewoźnik pakistański był jedyną linią obsługującą połączenia do Wielkiej Brytanii i państw Unii Europejskiej.
Na początku lipca rząd Pakistanu zatwierdził kolejny etap przygotowań do prywatyzacji PIA i liczy, że jeszcze w tym roku zostaną złożone ostateczne oferty na zakup akcji linii.
Agencja Reutera przypomniała, że ostatnie zmiany w sposobie funkcjonowania spółki sprawiły, że w ubiegłym roku linie PIA po raz pierwszy od 21 lat odnotowały zysk operacyjny. W procesie prywatyzacji pakistańskiego przewoźnika władze w Islamabadzie korzystają z pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Czytaj więcej:
Wielka Brytania jest gotowa działać na rzecz deeskalacji między Indiami i Pakistanem