Sąd: Eksport części do myśliwców F-35 do Izraela był legalny

Kroki prawne przeciwko brytyjskiemu ministerstwu handlu podjęła organizacja Al-Hak z siedzibą na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu. Według niej, decyzja rządu w Londynie naruszała jego zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego, w tym konwencji genewskiej.
Chodziło o zwolnienie z wprowadzonego w zeszłym roku zakazu eksportowania części do F-35. Londyn ocenił, że Izrael nie jest zaangażowany w przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego, w szczególności w kwestii dostępu humanitarnego, co było podstawą nałożenia ograniczeń.
W przypadku części do myśliwców uznano jednak, że zawieszenie licencji "zakłóciłoby globalny program dostaw części do samolotów, co miałoby wpływ na bezpieczeństwo międzynarodowe". Wszelkie takie zakłócenia „podważyłyby zaufanie Stanów Zjednoczonych do Wielkiej Brytanii i NATO" – uznał resort obrony.
Sędziowie stwierdzili, że decyzja o tym, czy Wielka Brytania powinna wycofać się z międzynarodowego programu F-35, leży w gestii władzy wykonawczej, a nie sądów.
To prawdopodobnie jedyna sprawa sądowa w Wielkiej Brytanii dotycząca sprzedaży broni do Izraela – zauważył Reuters.
Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy w ataku palestyńskiego Hamasu na południe Izraela zginęło około 1200 osób, a 251 zostało porwanych. Kilkudziesięciu zakładników wciąż pozostaje w rękach terrorystów. Według danych kontrolowanej przez Hamas administracji, izraelski odwet pochłonął już życie około 56,2 tys. Palestyńczyków, głównie cywilów.
Czytaj więcej:
Wielka Brytania zamierza kupić amerykańskie myśliwce F-35A
RAF rozważa zakup myśliwców F-35A mogących przenosić broń jądrową