Anglia: Lokalnych usług autobusowych jest coraz mniej. Rząd zainwestuje w nie 1 mld funtów

Całkowita liczba mil przejechanych przez autobusy poza Londynem spadła o 15% od 2019 r., a liczba pasażerów nadal jest o 9% niższa niż przed pandemią COVID.
Krajowe Biuro Audytowe (NAO) stwierdziło, że prawie połowa (46%) władz lokalnych oceniła swoją zdolność do świadczenia usług jako słabą lub bardzo słabą i ostrzegł, że zwiększające się na drogach korki również zmniejszają zadowolenie pasażerów z podróżowania autobusami.
Chociaż niektóre ulepszenia autobusów z 3 mld funtów obiecanych przez rząd Borisa Johnsona jeszcze nie weszły w życie - jak np. niektóre floty autobusów elektrycznych - NAO stwierdziło, że większość pieniędzy przeznaczonych na poprawę usług została przekierowana na doraźne dotacje związane z COVID-19.
Połowa wszystkich dochodów operatorów autobusowych pochodzi obecnie z dotacji publicznych (1,8 mld funtów w latach 2023–2024), dlatego wątpliwe jest, że wiele tras będzie teraz opłacalnych.
Raport NAO ostrzega, że wiele tras na obszarach wiejskich i podmiejskich może być zlikwidowanych. Usługi mogą zostać ograniczone z powodu spadku liczby pasażerów, co spowoduje, że jeszcze więcej osób będzie korzystać z samochodów i zrezygnuje z sieci transportu publicznego.
Ministerstwo Transportu obecnie planuje przegląd usług autobusowych na mocy ustawy, która przyznaje wszystkim lokalnym władzom transportowym nowe uprawnienia do prowadzenia własnych usług. NAO stwierdziło jednak, że model franczyzowy był "trudny i kosztowny" do przyjęcia dla wielu władz.
"Podróżowanie autobusem powinno być łatwym i niezawodnym wyborem środka transportu, ale próby rządów mające na celu poprawę usług nie zawsze przynosiły efekty" - zauważył Gareth Davies, szef NAO.
Tymczasem operatorzy nie zgodzili się z twierdzeniem, że coraz więcej tras staje się nieopłacalnych pod względem komercyjnym. "Ponieważ poziom inwestycji publicznych jest nadal niski w porównaniu ze standardami europejskimi, liczba pasażerów poza Londynem wzrosła o 15% w zeszłym roku, a 83% klientów stwierdziło, że są zadowoleni" - stwierdził Graham Vidler, dyrektor generalny Confederation of Passenger Transport.

Zgodził się jednak z NAO, że pogarszające się korki uliczne, pandemia i długoterminowy spadek finansowania publicznego wpłynęły na podróże autobusowe, dodając: "Więcej autobusów do większej liczby miejsc docelowych z krótkimi, niezawodnymi czasami podróży powinno być na pierwszym planie planów inwestycyjnych. Rząd musi podjąć kroki w celu monitorowania realizacji tych celów w całym kraju".
Komentując ten raport rzecznik Ministerstwa Transportu podsumował: "Po dziesięcioleciach spadku zapewniamy rekordową inwestycję w wysokości 1 mld funtów, aby poprawić niezawodność i częstotliwość usług autobusowych w całym kraju".
Czytaj więcej:
TfL potwierdza zmiany kilku tras autobusowych w centrum Londynu