Brytyjska grupa biznesowa wzywa rząd do "resetu" z UE

W raporcie opublikowanym przed szczytem UE-Wielka Brytania, który ma się odbyć 19 maja w Londynie, reprezentująca 190 tys. przedsiębiorstw Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (CBI) wzywa do "praktycznych kroków" w celu ułatwienia podróży, ograniczenia biurokracji i podjęcia wspólnych działań w zakresie energii, klimatu i obrony.
CBI twierdzi, że obecna konfiguracja już się nie sprawdza w świecie rosnących zagrożeń geopolitycznych i niepewności gospodarczej.
UE wciąż jest największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii, dlatego brytyjski rząd wyraził chęć zresetowania relacji z blokiem w formie nowej umowy po Brexicie.
Ostatecznego porozumienia jednak wciąż nie zawarto.
CBI prosi obie strony o ułatwienie pracownikom pracy za granicą, przywrócenie uznawania kwalifikacji zawodowych i ponowne wprowadzenie programów mobilności młodzieży. Kwestia ułatwienia młodym ludziom nauki i pracy w Wielkiej Brytanii na ograniczony czas jest także jednym z kluczowych żądań UE.
Wielka Brytania wcześniej stwierdziła, że "nie ma planów" dotyczących takiego programu, ale jej sprzeciw wobec tego pomysłu osłabł w ostatnich tygodniach - zauważa BBC.
Na początku tego miesiąca minister ds. stosunków europejskich Nick Thomas-Symonds przyznał w rozmowie z "Financial Times", że Wielka Brytania rozważy "rozsądne propozycje UE w tej dziedzinie".
Propozycje CBI odzwierciedlają poglądy ponad 400 brytyjskich firm i są zgodne z priorytetami BusinessEurope - grupy lobbystycznej UE.
Airbus, który zatrudnia tysiące osób w Wielkiej Brytanii, także poparł ten apel. "Polegamy na płynnym przepływie ludzi, części i pomysłów przez granice" — podkreśliła firma. "Silniejsze partnerstwo UE-Wielka Brytania jest dobre dla biznesu i dobre dla Europy" - dodano.
"Świat poszedł naprzód – i tak samo musi się stać ze stosunkami Wielkiej Brytanii z UE. Chodzi o wzrost, odporność i globalną konkurencyjność. Biznes jest gotowy odegrać swoją rolę" - podsumował Rain Newton-Smith, dyrektor generalny CBI.
Brytyjski rząd wykluczył ponowne przystąpienie do UE, w tym do jej jednolitego rynku i unii celnej. Jednak niektóre sondaże wskazują, że większość Brytyjczyków zaakceptowałaby swobodę przemieszczania się, aby móc ponownie dołączyć do jednolitego rynku.
Czytaj więcej:
5. rocznica Brexitu. Większość mieszkańców UK ocenia, że był on błędem
Sadiq Khan: "Brexit był błędem, a bliższe więzi z UE mogą przeciwdziałać taryfom celnym Trumpa"
Eksport żywności i napojów z UK do UE spadł o 34% od czasu Brexitu
Brexit doprowadził do prawie 1 500 zgonów rocznie, odkąd pielęgniarki z UE opuściły UK