Menu

Powstała wyjątkowa mapa torfowisk w Anglii. Okazało się, że większość z nich jest sucha

Powstała wyjątkowa mapa torfowisk w Anglii. Okazało się, że większość z nich jest sucha
Torfowiska pod Carlisle w północnej Anglii. (Fot. OLI SCARFF/AFP via Getty Images)
Zdrowe torfowiska mogą pomóc w walce z kryzysem klimatycznym, ale zdegradowany torf emituje dwutlenek węgla i przyczynia się do globalnego ocieplenia - alarmuje dziennik 'The Guardian', komentując wyniki nowego mapowania torfowisk w Anglii, które wykazało, że 80% z nich jest suchych i zdegradowanych.

Naukowcy po raz pierwszy zmapowali torfowiska i gleby torfowe Anglii, korzystając ze zdjęć satelitarnych, sztucznej inteligencji i dogłębnej analizy danych, aby stworzyć najpełniejszą mapę do tej pory - poinformowało Ministerstwo Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (Defra).

Mapa udostępniona na stronie internetowej rządu przedstawia zasięg, głębokość i stan torfowisk w Anglii, obejmując roślinność, żleby oraz kanały drenażowe stworzone przez człowieka i naturalne.

Zdrowe torfowiska mogą pomóc w walce z kryzysem klimatycznym, zmniejszyć ryzyko powodzi, poprawić jakość wody i wspierać rzadkie gatunki zwierząt, w tym siewkę złotą, kuliki i 25 gatunków ważek.

Z kolei zdegradowany torf oznacza, że ​​do atmosfery emitowany jest węgiel, co przyczynia się do globalnego ocieplenia. Mapa wykazała, że ​​gleba torfowa pokrywa około 8,5% powierzchni Anglii, a najbardziej rozległe siedliska torfowiskowe znajdują się w Penninach, North York Moors, częściach Lake District i na wyżynach południowo-zachodnich.

Jednak badania wykazały również, że 80% torfowisk w Anglii jest suchych i zdegradowanych. Podczas gdy trzy czwarte torfowisk jest pokrytych roślinami i typami użytkowania gruntów związanymi z suchszymi warunkami, tylko 1% pokryty jest ważnymi roślinami torfotwórczymi, takimi jak mech torfowiec.

Dr Sallie Bailey, główny naukowiec Natural England, podkreśla, że stworzenie takiej mapy jest niezwykłym osiągnięciem. "Zmapowanie torfu na tym poziomie szczegółowości pomoże nam zmaksymalizować korzyści płynące z torfu i znacznie poszerzy naszą wiedzę na temat roli, jaką nasze torfowiska odgrywają w zmieniającym się klimacie" - dodaje.

Z kolei Defra zauważa, że zrozumienie, ile torfu ma Anglia, jest pierwszym krokiem do obliczenia, ile węgla przechowuje i ile uwalnia.

"Korzyści płynące ze zdrowych torfowisk są dobrze udokumentowane. Są one naszymi największymi naturalnymi magazynami węgla, niezbędnymi dla cyklu wodnego i schronieniem dla niektórych z naszych najrzadszych roślin i dzikich zwierząt, takich jak mięsożerna rosiczka, fiołek błotny i charyzmatyczne ptaki, takie jak sieweczka złota i kulik wielki" - wskazuje Tony Juniper, przewodniczący Natural England.

"Mapa torfowisk Anglii pozwoli nam podejmować o wiele lepsze i bardziej świadome decyzje, jeśli chodzi o zarządzanie nimi – ukierunkowując wysiłki na odbudowę tych najbardziej zdegradowanych i identyfikując najlepsze możliwości odnowy przyrody" - podsumowujue Juniper.

Czytaj więcej:

Na zachodzie Anglii powstanie nowy las. Do 2050 r. będzie tam 20 mln drzew

Premiera pierwszego krótkiego filmu księżnej Kate z serii "Matka Natura"

    Kurs NBP z dnia 16.05.2025
    GBP 5.0371 złEUR 4.2392 złUSD 3.7853 złCHF 4.5310 zł

    Sport