Menu

UK nie radzi sobie z problemem zanieczyszczenia środowiska mikroplastikiem

UK nie radzi sobie z problemem zanieczyszczenia środowiska mikroplastikiem
Cząstki mikroplastiku są wszechobecne. Znajdowane są w środowisku, żywności i organizmach ludzkich. (Fot. Getty Images)
Jak stwierdzili brytyjscy naukowcy, Zjednoczone Królestwo nie dotrzymuje kroku światowym działaniom na rzecz walki z mikroplastikiem, ponieważ zanieczyszczenia te nadal przenikają do żywności, ekosystemów i ludzkich organizmów - podaje 'The Guardian'.

Maleńkie cząsteczki plastiku zostały wykryte w ludzkich jądrach i mózgach, przenikają one także do roślin, hamując ich zdolność do fotosyntezy. Ich wpływ na ludzkie zdrowie jest w dużej mierze nieznany, ale przypisuje się im związek z udarami i zawałami serca.

Mikrocząsteczki plastiku powstają z rozkładu odpadów z tworzyw sztucznych i zanieczyszczają całą planetę, od szczytu Mount Everest po najgłębsze oceany. Ludzie wchłaniają te maleńkie cząsteczki wraz z pożywieniem, wodą i poprzez ich wdychanie.

Naukowcy ostrzegają, że UK pozostaje w tyle za UE i USA, które już wprowadzają wymierne cele i limity dotyczące zawartości mikroplastiku w ściekach i wodzie pitnej.

W opracowaniu przedstawionym wczoraj brytyjskim parlamentarzystom przez Centrum Globalnej Polityki Tworzyw Sztucznych Uniwersytetu w Portsmouth zaapelowano o kompleksowe podejście obejmujące cele dotyczące ograniczania mikroplastiku u źródła, finansowanie badań w celu ustalenia bezpiecznych limitów narażenia na jego działanie oraz identyfikację działań służących poprawie zaniedbywanych obszarów, takich jak jakość gleby i powietrza.

Naukowcy zalecili rządowi opracowanie harmonogramu działań z mierzalnymi celami i określeniem ram czasowych w celu rozwiązania problemu mikroplastiku. 

Ponadto wezwali do interwencji w sektorach wysokoemisyjnych, takich jak rolnictwo. Osady ściekowe, które zawierają wysokie stężenia mikroplastiku, są rozprowadzane na polach jako nawóz, a ściółkowanie na bazie tworzyw sztucznych przyczynia się do powszechnego zanieczyszczenia gleby.

Obecnie w UK obowiązuje zakaz stosowania produktów kosmetycznych, które wykorzystują mikrogranulki, ale naukowcy stwierdzili, że te maleńkie cząsteczki plastiku powinny być rozpoznawane i eliminowane z produktów, w tym poprzez ustanowienie standardów projektowania odzieży i innych tekstyliów, tak aby mniej się uwalniały.

Czytaj więcej:

Apel o zakaz stosowania plastikowych opakowań na świeże produkty w supermarketach w UK

Naukowcy w UK pracują nad ekologicznymi e-ubraniami

Największe jezioro w Anglii ma być oczyszczone. Było traktowane jak "otwarty ściek"

Emisja dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii spadła o 4%

Aktywiści alarmują: Zanieczyszczenie wód w Anglii najwyższe od 10 lat

    Kurs NBP z dnia 09.05.2025
    GBP 5.0002 złEUR 4.2414 złUSD 3.7681 złCHF 4.5389 zł

    Sport