W Europie odnotowano coraz więcej aresztowań nastolatków podejrzanych o planowanie zamachów

Eksperci twierdzą, że obecnie grupy terrorystyczne nie muszą wydawać rozkazów, za to zalewają media społecznościowe propagandą, która daje młodym ludziom inspirację do przeprowadzania ataków - informuje "WSJ". Prawie wszyscy młodzi ekstremiści radykalizują się w mediach społecznościowych, co utrudnia władzom ich wykrycie.
Za gwałtownym wzrostem liczby nastoletnich ekstremistów stoi - zdaniem dziennika - kombinacja czynników.
Należą do nich bezprecedensowo szybkie rozprzestrzenianie się propagandy, które dzięki AI jeszcze przyspieszyło, wpływ popularnych wśród młodzieży mediów społecznościowych, algorytmy coraz skuteczniej potrafiące dłużej utrzymać uwagę użytkownika oraz wydarzenia takiej jak wojna w Strefie Gazy, która stała się definiującym wydarzeniem dla pokolenia zyskującego świadomość polityczną.
Jak zauważył Peter Neumann, profesor studiów nad bezpieczeństwem w londyńskim King's College, w ciągu ośmiu miesięcy po rozpoczęciu wojny w Strefie Gazy nastolatki stanowiły dwie trzecie z 60 islamskich ekstremistów, aresztowanych pod zarzutem terroryzmu w Europie.
Jednak młoda skrajna prawica również stanowi rosnące zagrożenie - podkreślił "WSJ". Przed rokiem austriacka policja aresztowała 14-latkę planującą "atak na niewiernych". W styczniu belgijska policja aresztowała 14-letniego chłopca o neonazistowskich poglądach pod zarzutem planowania ataku na meczet.
"Nowością jest liczba młodych i bardzo młodych ludzi, którzy są bezpośrednio zaangażowani w planowanie brutalnych ataków" - przyznał Thomas Renard, dyrektor Międzynarodowego Centrum Zwalczania Terroryzmu w Hadze. Podkreślił, że tak jak Syria, Irak i Afganistan były głównymi eksporterami ideologii dżihadu, to dziś Stany Zjednoczone stały się jednym z głównych eksporterów ideologii skrajnej prawicy.
"Środowisko online zapewnia terrorystom wiele możliwości nawiązania kontaktu z młodymi ludźmi za pośrednictwem pozornie nieszkodliwych aplikacji społecznościowych czy platform do gier" - wyjaśnił rzecznik FBI.
Julia Ebner, ekspertka ds. radykalizacji online w Institute for Strategic Dialogue w Oksfordzie, podkreśliła, że "filmy i obrazy generowane przez sztuczną inteligencję sięgają do bardzo głębokich emocji i ludzkiej natury". Jej zdaniem AI i coraz bardziej wyrafinowane algorytmy "wykonują pracę charyzmatycznego werbownika, tylko sto razy lepiej".
Czytaj więcej:
Badanie: Główne obawy obywateli UE dotyczą ochrony granic i terroryzmu
Brytyjski premier: "Terroryzm się zmienił. Ekstremalnej przemocy dopuszczają się samotnicy"
Raport ONZ: Afryka jest światowym epicentrum terroryzmu
Niemieckie miasta odwołują imprezy w obawie przed atakami
Londyn: Aresztowano podejrzanych o przygotowywanie zamachu terrorystycznego