Wyzwania i szanse w budownictwie w UK. Odbyło się kolejne forum PBLink

Forum PBLink skierowane jest do zróżnicowanej grupy profesjonalistów z branży, właścicieli firm i innowatorów, którzy chcą eksplorować brytyjskie rynki budowlane i nieruchomości.
Gości powitali Bart Kowalczyk, dyrektor PBLINK, i Wojciech Olejniczak, dyrektor handlowy w Pol-Plan Insurance (część Howden), którzy podkreślili znaczenie współpracy i innowacji w poruszaniu się po zawiłościach branży budowlanej.
Mark Birch, dyrektor handlowy w Howden, podczas swojej prezentacji pt. "Wzrost poprzez zarządzanie ryzykiem" podkreślił, że zrównoważony wzrost biznesu nie polega tylko na wykorzystywaniu okazji — ale również na identyfikowaniu, ocenianiu i łagodzeniu ryzyka.
Korzystając ze swojego bogatego doświadczenia w sektorze ubezpieczeń, ekspert podzielił się praktycznymi, realnymi strategiami zarządzania ryzykiem w bardziej efektywny sposób i wzmacniania odporności biznesu.
Ponadto przedstawił kilka krytycznych obszarów, w których często pojawiają się ryzyka, szczególnie w branży budowlanej. Obejmowały one incydenty związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem oraz wynikające z nich ryzyka prawne i umowne, a także presję finansową, która może wynikać z opóźnień w realizacji projektów i nieprzewidzianych niepowodzeń.
Podczas sesji Mark Birch podkreślił, że skuteczne zarządzanie ryzykiem nie jest statycznym, jednorazowym wysiłkiem, ale ciągłym, proaktywnym procesem, a firmy muszą być czujne na pojawiające się zagrożenia i wdrażać solidne systemy, aby zminimalizować ich wpływ.

Z kolei Brian Berry, dyrektor generalny Federation of Master Builders, wygłosił wnikliwą sesję na temat wyzwań i szans w branży budowlanej. Spostrzeżenia Briana podkreśliły bieżące problemy stojące przed sektorem - od przeszkód regulacyjnych po niedobory wykwalifikowanej siły roboczej. Zwrócił jednak również uwagę na niezliczone możliwości dostępne dla tych, którzy chcą się dostosować i wprowadzać innowacje.
Pomimo tych przeszkód Berry ocenił, że budownictwo pozostaje istotną i odporną częścią gospodarki Wielkiej Brytanii. Z około 380 000 firm powiązanych z sektorem — co stanowi 14% wszystkich brytyjskich firm — budownictwo odgrywa kluczową rolę w krajowym dobrobycie.
Branża składa się w przeważającej mierze z małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), przy czym 99% firm należy do tej kategorii. Co ciekawe, 86% firm budowlanych zatrudnia mniej niż cztery osoby, podczas gdy tylko niewielka część, bo tylko 5%, zatrudnia dziesięć lub więcej osób.

Zatrudniając około 3,1 miliona osób i przyczyniając się do 8% całkowitego zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, sektor budowlany generuje imponujące 155 miliardów funtów rocznie, co stanowi 8,8% PKB Wielkiej Brytanii.
Kluczowym tematem forum była siła współpracy społeczności, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w branży budowlanej. Paneliści, w tym Marek Suchocki, Szef Strategii Stowarzyszeń Przemysłowych w Autodesk, Dan Gomez, Konsultant ds. Biznesu MŚP w Grow London Local, oraz Edyta Krakowiak Dyrektor w LUXURY BUILDING SERVICE LTD podzielili się swoimi doświadczeniami i strategiami budowania silnych więzi społecznościowych.
Podkreślili korzyści płynące ze współpracy z dostawcami, architektami i innymi profesjonalistami w celu zwiększenia konkurencyjności i napędzania zrównoważonego wzrostu. Sesja podkreśliła, że współpraca to nie tylko modne słowo, ale praktyczne podejście do osiągania długoterminowego sukcesu.

Warsztat poświęcony inwestowaniu w nieruchomości, prowadzony przez Adama Pilanca, był głównym punktem programu dla uczestników zainteresowanych rynkiem nieruchomości. Dostarczył on zarówno początkującym, jak i doświadczonym inwestorom wiedzy i narzędzi niezbędnych do poruszania się po zmieniającym się rynku.
Czytaj więcej:
Jaka jest przyszłość dla polskich firm w UK? PB Link zachęca do zabrania głosu