Młodym w UK coraz trudniej znaleźć pracę. Absolwentów w rekrutacjach odrzucają nawet supermarkety

Brytyjskie Konsorcjum Handlowe (BRC), które reprezentuje sieci supermarketów, przekazało BBC, że młodzi ludzie ucierpią najbardziej, kiedy firmy będą ograniczać zatrudnienie ze względu na rosnące koszty zatrudnienia i nadchodzące zmiany w prawach pracowniczych.
W lutym BBC informowało, że pod koniec 2024 r. więcej osób w wieku 16-24 lat nie pracowało, nie kształciło się ani nie szkoliło - niż w jakimkolwiek momencie w ciągu ostatnich 11 lat. Według Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS), odsetek tych osób wynosił 13,4%, czyli prawie jedną na siedem osób w tym przedziale wiekowym.
Tymczasem liczba oferowanych miejsc pracy w UK spadła do 781 000 w pierwszych trzech miesiącach roku - wynika z najnowszych danych ONS.
Niektórzy eksperci uważają, że rosnące koszty zatrudnienia sprawiają, że firmy wstrzymują się z zatrudnianiem nowych pracowników.
W kwietniu wzrosła stawka składek na ubezpieczenie społeczne (NIC), a także płace minimalne w różnych grupach wiekowych.
Grupy biznesowe wezwały również do pilnych zmian w nadchodzącej ustawie o prawach pracowniczych w obawie, że może ona wpłynąć na zatrudnianie pracowników.
Zgodnie z nowym prawem, które było przedmiotem obrad Izby Lordów, szefowie firm będą zobowiązani do zaoferowania pracownikom zatrudnionym na godziny zerowe umowy o pracę z gwarantowaną liczbą godzin - na podstawie godzin przepracowanych przez nich w okresie 12 tygodni.
Według ankiety przeprowadzonej przez BRC, największym zmartwieniem dyrektorów ds. HR w handlu detalicznym jest to, że może to znacznie utrudnić oferowanie ludziom pracy w niepełnym wymiarze godzin.
Ankietę przeprowadzono wśród dyrektorów HR w 30 firmach, zatrudniających łącznie 585 tys. pracowników handlu detalicznego.
Nieco ponad połowa z nich stwierdziła, że zmiana prawa spowodowałaby zmniejszenie liczby pracowników w ich firmach, a 61% oceniło, że nowe prawo zmniejszyłoby elastyczność ofert pracy.
Rzecznik rządu poinformował, że wprowadzenie nowej "gwarancji dla młodzieży" ma na celu "zapewnienie każdej osobie w wieku 18-21 lat w Anglii dostępu do praktyk zawodowych, wysokiej jakości szkoleń i możliwości edukacyjnych lub pomocy w znalezieniu pracy".
Podkreślił on, że podjęte decyzje, w tym podniesienie podatku NIC dla pracodawców, były niezbędne do "ustabilizowania finansów publicznych" w celu finansowania usług takich jak NHS.
Dodano, że firmy mogą ubiegać się o ulgę w podatku NIC dla niektórych kwalifikujących się pracowników, w tym osób w wieku poniżej 21 lat i praktykantów w wieku poniżej 25 lat.
Czytaj więcej:
Sieci handlowe w UK oskarżone o zatrudnianie młodych pracowników bez gwarancji praw pracowniczych
Wielka Brytania w obliczu kryzysu zatrudnienia wśród młodzieży. Liczba "NEETS" sięga prawie 1 mln
Praca i pieniądze bardziej martwią młodych Brytyjczyków niż zmiany klimatu czy wojny kulturowe
Rynek pracy w UK słabnie przez rosnące koszty zatrudnienia