Tłumy w Wenecji w ostatni weekend przed wejściem w życie wymogu rejestracji przyjazdu

Tłok panował w sobotę i niedzielę w rejonie dworca kolejowego Santa Lucia nad Canal Grande, na placu świętego Marka, przy moście Rialto, w wąskich uliczkach i na głównych weneckich trasach spacerowych. Do restauracji, barów i zabytków ustawiały się długie kolejki.
Lokalne media informują, że tłumy były większe niż w inny świąteczny dzień.
Masowemu napływowi turystów towarzyszyły przygotowania do wejścia w życie eksperymentalnego, jedynego takiego na świecie, systemu rejestracji wizyt w mieście i pobierania opłat.
Przed stacją kolejową zainstalowane zostały już punkty pobierania opłat oraz kontroli kodu QR, potwierdzającego rejestrację przyjazdu przez osoby, które będą z nich zwolnione, ponieważ mają zarezerwowany nocleg. Goście hoteli i innych struktur noclegowych płacą tam podatek turystyczny.
System będzie obowiązywać codziennie od Wielkiego Piątku 18 kwietnia do 4 maja, a następnie w każdy piątek, sobotę i niedzielę do 27 lipca; łącznie przez 54 dni. W zeszłym roku było ich 29.
Kontrole rejestracji i pobierania opłat będą dotyczyć osób przyjeżdżających do historycznego centrum Wenecji od godz. 8:30 do godz. 16:00.
Władze miejskie uruchomiły stronę internetową cda.ve.it, na której można dokonać rezerwacji przyjazdu bądź wnieść opłatę. Wynosi ona 5 euro, jeśli rezerwacja zostanie dokonana co najmniej cztery dni przed przyjazdem. W przypadku późniejszej rejestracji, koszt wzrasta do 10 euro.
System ten ma na celu regulację napływu turystów i zarządzanie ich przyjazdem, co ma pomóc w pogodzeniu potrzeb zwiedzających i mieszkańców miasta.
Czytaj więcej:
Władze Wenecji obawiają się o przyszłość miasta. Wszystko przez nadmierną turystykę
Wenecja może podwoić cenę rezerwacji jednodniowego biletu wstępu do miasta
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą. Zagrożone też polskie miasta