Jeden na czterech mieszkańców UK pada ofiarą "biletowych oszustów"

Duży popyt i mała dostępność, napędzane "FOMO" (fear of missing out - strach przed przegapieniem okazji), stworzyły idelaną okazję dla oszustów, chcących zarobić na osobach chcących uczestniczyć w popularnych wydarzeniach muzycznych.
Obecnie tysiące – a potencjalnie miliony – fanów muzyki szykuje się na drugą szansę na zakup wejściówki na tegoroczny Glastonbury po tym, jak większość biletów na ten festiwal wyprzedała się w ciągu 35 minut w listopadzie.
Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni odbędzie się odsprzedaż kilku tysięcy anulowanych i zwróconych biletów – w zeszłym roku miało to miejsce 18 i 21 kwietnia – a popyt może być jeszcze większy niż zwykle, ponieważ w 2026 r. nie będzie festiwalu.
W ciągu ostatnich kilku lat kilka głośnych wydarzeń wywołało niezwykły popyt na bilety, powodując falę oszustw. Na kilka miesięcy przed tym, jak trasa koncertowa Taylor Swift "Eras" dotarła do Wielkiej Brytanii latem ubiegłego roku, brytyjscy fani stracili ponad 1 mln funtów po rozpoczęciu sprzedaży biletów.
Fani Oasis, którzy padli ofiarą oszustów w desperacji, aby zdobyć bilety na brytyjskie koncerty zespołu, stracili średnio 346 funtów każdy - zgodnie z analizą danych przeprowadzoną przez bank Lloyds.
Przed oszustami powinni się strzec także fani Lady Gagi, która wkrótce ruszy w trasę koncertową po brytyjskich arenach.
Ponad 90% zgłoszonych przypadków zaczynało się od fałszywych reklam lub postów w mediach społecznościowych. Oszuści zazwyczaj proszą, aby pieniądze za bilety wysyłać przelewem bankowym. Niestety, wiele osób nie zgłasza przestępstwa - często dlatego, że wstydzą się, że padły ofiarą oszustwa, lub w niektórych przypadkach dlatego, że kwota była stosunkowo niewielka.
Badania przeprowadzone przez Nationwide wykazały, że nieco ponad połowa (51%) ankietowanych rozważyłaby zakup biletów z "wątpliwych źródeł", aby uniknąć przegapienia okazji. Ponad jedna piąta (22%) była "gotowa zapłacić więcej z powodu FOMO".
Osoby w wieku 25-34 lat były najbardziej narażone na oszustwo. Dwie na pięć (40%) osób w tej grupie wiekowej "świadomie zaryzykowałyby zakup fałszywych biletów", aby zapewnić sobie wejście na interesujące ich wydarzenie.
Czytaj więcej:
Uwaga na fałszywe bilety sprzedawane na pokaz sylwestrowych fajerwerków w Londynie
Anglia: W rekordowe kilkanaście minut wyprzedano bilety na historyczny koncert Black Sabbath